1 of 1 images
Underwood Ammo .327 Federal Magnum 95 Grain Solid Monolithic Nickel Plated Brass Cased Pistol Ammo, 20 Rounds, 930
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Number of Rounds:
- 20
Code: 40U-LAP-A930-930
MPN: 930
UPC: 816874023461
List: $45.99Save 27%
$1.67/Round
$33.49
Product Info for Underwood Ammo .327 Federal Magnum 95 Grain Solid Monolithic Nickel Plated Brass Cased Pistol Ammunition
Underwood Ammo loads premium ammunition with a focus on reliable accuracy using new brass, high quality projectiles and primers, and clean burning flash suppressed powders.![]()
Specifications for Underwood Ammo .327 Federal Magnum 95 Grain Solid Monolithic Nickel Plated Brass Cased Pistol Ammunition:
| Manufacturer: | Underwood Ammo |
| Caliber: | .327 Federal Magnum |
| Number of Rounds: | 20 |
| Bullet Type: | Monolithic |
| Bullet Weight: | 95 grain |
| Cartridge Case Material: | Nickel Plated Brass |
| Muzzle Velocity: | 1500 ft/s |
| Muzzle Energy: | 475 ft-lbs |
| Application: | Hunting |
| Package Type: | Box |
| Primer Style: | Centerfire |
| Lead Free: | Yes |
| Dimensions: | 1.65 X 3.25 X 5.00 in |
| Height: | 1.65 in |
| Width: | 3.25 in |
Package Contents:
- Underwood Ammo .327 Federal Magnum 95 Grain Solid Monolithic Nickel Plated Brass Cased Pistol Ammo
Underwood Ammo .327 Federal Magnum 95 Grain Solid Monolithic Nickel Plated Brass Cased Pistol Ammunition Orderable Models
List of Orderable Models
- Underwood Ammo .327 Federal Magnum 95 Grain Solid Monolithic Nickel Plated Brass Cased Pistol Ammo, 20 Rounds, 930 , MPN: 930 , UPC: 816874023461 , Code: 40U-LAP-A930-930
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare