Tap Tap to Zoom
14% OFF Firearm Parts
Show with deals only:
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for UTG Pro AR Flip-up Front Sight
UTG PRO Flip-up Front Sight, Elevation Adjustable A2 FSP, Lightweight Aluminum with Reinforced Steel Components, Matte Black Anodized, AR Platform Height and Fits Most Picatinny Rails, 0.55" Stowed Height, Manual Flip-up Sight Tower Locks when Deployed, Unlocks via Push Button, Weights 1.3 oz.![]()
Specifications for UTG Pro AR Flip-up Front Sight:
| Manufacturer: | UTG Pro |
| Color: | Black |
| Rear Aperture Size: | 0.078 - 0.198 in |
| Sight Mounting Orientation: | Top Mounted |
| Sight Position: | Front |
| Gun Model: | Universal, AR-15 |
| Gun Make: | AR Platform |
| Front Sight Color: | Black |
| Rear Sight Color: | Front Sight Only |
| Front Post Shape: | Square |
| Deployable: | Yes |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Front Material: | Aluminum |
| Height: | 1.8 in |
| Length: | 1.24 in |
| Blade Height: | 0.55 in |
| Gun Type: | Rifle |
| Hand: | Ambidextrous |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Country of Origin: | USA |
Features of UTG Pro AR Flip-up Front Sight:
- Durable Aircraft Aluminum Construction with Reinforced Steel Components
- Finished in a Durable Matte Black Anodization
- Designed for the AR Platform and Fits Most Picatinny Rails
- Utilizes Standard Elevation Adjustable A2 Front Sight Post
- Manual Flip-up Sight Tower Locks into Place when Deployed, Unlocks via Spring-loaded Push Button, Low Profile 0.55" Stowed Height
- Lightweight at 1.3 oz.
Package Contents:
- UTG Pro AR Flip-up Front Sight
UTG Pro AR Flip-up Front Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- UTG Pro AR Flip-up Front Sight, Picatinny, Black, TLUFS55 , MPN: TLUFS55 , UPC: 4717385556676 , Code: 2NZ-IRN-ARFS-TLUFS55
- USED, UTG Pro AR Flip-up Front Sight, Picatinny, Black, TLUFS55 , MPN: TLUFS55-EDEMO , Code: 2NZ-IRN-ARFS-TLUFS55-EDEMO-RE-B
UTG Pro AR Flip-up Front Sight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, UTG Pro AR Flip-up Front Sight, Picatinny, Black, TLUFS55 , MPN: TLUFS55-EDEMO , Code: 2NZ-IRN-ARFS-TLUFS55-EDEMO-OB-C
- USED UTG Pro AR Flip-up Front Sight, Picatinny, Black, TLUFS55, EDEMO1, Condition Parts Only/Salvage, Defective , MPN: TLUFS55-EDEMO1 , Code: 2NZ-IRN-ARFS-TLUFS55-EDEMO-DF-F