Tap Tap to Zoom
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holsters, Colt Government Model 45, 1911, Springfield 1911-A1 5in, Kimber Custom/Royal 1911, Custom CDP, S&W 1911 5in, Right Hand, Plain, Black, 019BA21Z0
The DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holsters, Colt Government Model 45, 1911, Springfield 1911-A1 5in, Kimber Custom/Royal 1911, Custom CDP, S&W 1911 5in, Right Hand, Plain, Black, 019BA21Z0 Color: Black, Gun Make: Colt, Kimber, Smith & Wesson, Springfield Armory, Gun Model: Colt 1911, Colt 1911 Government .45 ACP, Kimber Custom, Kimber Custom CDP, Kimber Royal 1911, Smith & Wesson SW1911 5in, Springfield Armory 1911A1 5in, Barrel Length: 1.875 - 5 in, Hand: Right, Holster Type: Outside the Waistband Holster, Holster Material: Leather, Light/Laser Attachment: No, Accessory Attachment System: Belt Loop, Holster Size: Full Size, Finish: Plain, Holster Application: Daily Carry, Quantity: 1, Belt Loop/Snap Width: 1.5 in, Fastener/Closure Type: Friction, Open Top, Condition: New, Retention Level: Level I, Country of Origin: USA, Fabric/Material: Leather, Holster Finish: Plain, Length: 2.8 in, Mounted Device Brand: ITI, Mounted Device Model: M3X, Mounted Device Type: Light, Package Type: Clam Pack/ Plastic. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices and discounts Up to 31% Off! Please also check out more options for DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holster.
Purchase your new DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holsters, Colt Government Model 45, 1911, Springfield 1911-A1 5in, Kimber Custom/Royal 1911, Custom CDP, S&W 1911 5in, Right Hand, Plain, Black, 019BA21Z0 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Mini Scabbard holster is a unique holster that has been reduced to the barest of essentials, yet offers a secure grip on the handgun thanks to exact molding and adjustable tension device. It will accommodate belts up to 1-1/2" wide. The holster rides comfortably on your belt and holds your firearm securely. Crafted of high-quality leather and made in specialized factories.
Features/Specifications:
Adjustable tension device, Exact molding offers secure fit, Belt Fit: up to 1.5", Fits Colt Gov Model 1911, Right hand draw
Features of DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holster:
- Top grain leather holster
- Designed with security in mind and provides a secure grip with it's precision molding along with the added benefit of the adjustable tension device
- Adjustable tension device
Package Contents:
- DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holster
Specifications for DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holsters, Colt Government Model 45, 1911, Springfield 1911-A1 5in, Kimber Custom/Royal 1911, Custom CDP, S&W 1911 5in, Right Hand, Plain, Black, 019BA21Z0
| Color | Black |
| Gun Make | Colt, Kimber, Smith & Wesson, Springfield Armory |
| Gun Model | Colt 1911, Colt 1911 Government .45 ACP, Kimber Custom, Kimber Custom CDP, Kimber Royal 1911, Smith & Wesson SW1911 5in, Springfield Armory 1911A1 5in |
| Barrel Length | 1.875 - 5 in |
| Hand | Right |
| Holster Type | Outside the Waistband Holster |
| Holster Material | Leather |
| Light/Laser Attachment | No |
| Accessory Attachment System | Belt Loop |
| Holster Size | Full Size |
| Finish | Plain |
| Application | Daily Carry |
| Quantity | 1 |
| Belt Loop/Snap Width | 1.5 in |
| Fastener/Closure Type | Friction, Open Top |
| Condition | New |
| Retention Level | Level I |
| Country of Origin | USA |
| Fabric/Material | Leather |
| Holster Finish | Plain |
| Length | 2.8 in |
| Mounted Device Brand | ITI |
| Mounted Device Model | M3X |
| Mounted Device Type | Light |
| Package Type | Clam Pack/ Plastic |