Tap Tap to Zoom
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holster, Kimber EVO SP, Left Hand, Plain, Black, 019BB8MZ0
The DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holster, Kimber EVO SP, Left Hand, Plain, Black, 019BB8MZ0 Color: Black, Gun Make: Kimber, Gun Model: Kimber EVO SP, Barrel Length: 1.875 - 5 in, Hand: Left, Holster Type: Outside the Waistband Holster, Holster Material: Leather, Light/Laser Attachment: No, Accessory Attachment System: Belt Loop, Holster Size: Full Size, Finish: Plain, Holster Application: Daily Carry, Quantity: 1, Belt Loop/Snap Width: 1.5 in, Fastener/Closure Type: Friction, Open Top, Condition: New, Retention Level: Level I, Country of Origin: USA, Fabric/Material: Leather, Holster Finish: Plain, Length: 2.8 in, Mounted Device Brand: ITI, Mounted Device Model: M3X, Mounted Device Type: Light, Package Type: Clam Pack/ Plastic. is here at OpticsPlanet with great prices and discounts Up to 31% Off! Please also check out more options for DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holster.
Purchase your new DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holster, Kimber EVO SP, Left Hand, Plain, Black, 019BB8MZ0 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
This unique holster has been reduced to the barest of essentials, yet offers a secure grip on the handgun thanks to exact molding and adjustable tension device. The Mini Scabbard(R) will accommodate belts up to 1 1/2" wide. Available in black or tan unlined leather. Note: Some models without adjustable tension device.
Features of DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holster:
- Top grain leather holster
- Designed with security in mind and provides a secure grip with it's precision molding along with the added benefit of the adjustable tension device
- Adjustable tension device
Package Contents:
- DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holster
Specifications for DeSantis Mini Scabbard Leather Belt Holster, Kimber EVO SP, Left Hand, Plain, Black, 019BB8MZ0
| Color | Black |
| Gun Make | Kimber |
| Gun Model | Kimber EVO SP |
| Barrel Length | 1.875 - 5 in |
| Hand | Left |
| Holster Type | Outside the Waistband Holster |
| Holster Material | Leather |
| Light/Laser Attachment | No |
| Accessory Attachment System | Belt Loop |
| Holster Size | Full Size |
| Finish | Plain |
| Application | Daily Carry |
| Quantity | 1 |
| Belt Loop/Snap Width | 1.5 in |
| Fastener/Closure Type | Friction, Open Top |
| Condition | New |
| Retention Level | Level I |
| Country of Origin | USA |
| Fabric/Material | Leather |
| Holster Finish | Plain |
| Length | 2.8 in |
| Mounted Device Brand | ITI |
| Mounted Device Model | M3X |
| Mounted Device Type | Light |
| Package Type | Clam Pack/ Plastic |