Tap Tap to Zoom
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Trijicon 4x32 ACOG ECOS, Center Illuminated Amber Crosshair 5.56 Reticle w/ Backup Iron Sights, Quick Release Mount & LED 3.25 MOA Red Dot RMR Type 2, Cerakote FDE, 100555
The Trijicon 4x32 ACOG ECOS, Center Illuminated Amber Crosshair 5.56 Reticle w/ Backup Iron Sights, Quick Release Mount & LED 3.25 MOA Red Dot RMR Type 2, Cerakote FDE, 100555 Objective Lens Diameter: 32 mm, Magnification: 4 x, Reticle: Illuminated Amber TA01-D-100555 Crosshair, Reticle Focal Plane: Second Focal Plane (SFP), Exit Pupil: 8 mm, Illumination Color: Amber/Gold, Finish: Matte, Field of View, Linear: 36.8 ft at 100 yds, Eye Relief: 1.5 in, Color: Cerakote FDE, Weight: 15 oz, Adjustment Click Value: 1/2 MOA, Length: 6.2 in, Adjustment Type: MOA, Illumination Type: Tritium, Width: 2 in, Adjustment Range: 40 MOA, Height: 2.3 in, Lens Material: Glass, Optical Coating: Multi-Coated, Water Resistance Level: Waterproof, Water Resistant Mark: 100 m, Shockproof: Yes, Fogproof: Yes, Package Type: Polymer Hard Case, Included Accessories: Backup Iron Sights, LED 3.25 MOA Red Dot RMR Type 2, Quick Release Mount, Magnification Type: Fixed, Condition: New, Attachment Type: Quick Detach, Country of Origin: USA, Fit: Picatinny. is here at OpticsPlanet with fantastic deals Up to 27% Off! Please also check out more options for Trijicon 4x32 ACOG ECOS Rifle Scope w/ Backup Iron Sights and Red Dot RMR.
Purchase your new Trijicon 4x32 ACOG ECOS, Center Illuminated Amber Crosshair 5.56 Reticle w/ Backup Iron Sights, Quick Release Mount & LED 3.25 MOA Red Dot RMR Type 2, Cerakote FDE, 100555 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features of Trijicon 4x32 ACOG ECOS Rifle Scope w/ Backup Iron Sights and Red Dot RMR:
- Fiber optic and tritium illumination
- Forged aluminum housing
- External windage and elevation adjusters - no tools required
Package Contents:
- Trijicon 4x32 ACOG ECOS Rifle Scope w/ Backup Iron Sights and Red Dot RMR
- 1 Trijicon Quick Release Mount
- 1 Set of backup Iron Sights
- 1 LENSPEN
- 1 Lanyard Assembly for Adjuster Caps
- 1 Trijicon Logo Sticker
- 1 Manual
Specifications for Trijicon 4x32 ACOG ECOS, Center Illuminated Amber Crosshair 5.56 Reticle w/ Backup Iron Sights, Quick Release Mount & LED 3.25 MOA Red Dot RMR Type 2, Cerakote FDE, 100555
| Objective Lens Diameter | 32 mm |
| Magnification | 4 x |
| Reticle | Illuminated Amber TA01-D-100555 Crosshair |
| Reticle Focal Plane | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil | 8 mm |
| Illumination Color | Amber/Gold |
| Finish | Matte |
| Field of View, Linear | 36.8 ft at 100 yds |
| Eye Relief | 1.5 in |
| Color | Cerakote FDE |
| Weight | 15 oz |
| Adjustment Click Value | 1/2 MOA |
| Length | 6.2 in |
| Adjustment Type | MOA |
| Illumination Type | Tritium |
| Width | 2 in |
| Adjustment Range | 40 MOA |
| Height | 2.3 in |
| Lens Material | Glass |
| Optical Coating | Multi-Coated |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Water Resistant Mark | 100 m |
| Shockproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Package Type | Polymer Hard Case |
| Included Accessories | Backup Iron Sights, LED 3.25 MOA Red Dot RMR Type 2, Quick Release Mount |
| Magnification Type | Fixed |
| Condition | New |
| Attachment Type | Quick Detach |
| Country of Origin | USA |
| Fit | Picatinny |
Buy Together & Save Even More!
-
Trijicon 4x32 ACOG ECOS, Center Illuminated Amber Crosshair 5.56 Reticle w/ Backup Iron Sights, Quick Release Mount & LED 3.25 MOA Red Dot RMR Type 2, Cerakote FDE, 100555 -
Save 64% on OpticsPlanet Exclusive Est. 2000 Limited Edition T-Shirt - Men's, Military Green, Large, NL6010-OP25-MG-L