Tap Tap to Zoom
Product Info for Pelican Case 1170 with Foam and Lid - Black
The Pelican Case 1170 with Foam and Lid - Black Color: Black, Interior: Foam, Depth/Thickness: 3.78 in, Length: 11.64 in, Width: 8.34 in, Fabric/Material: Polypropylene, Additional Features: Crushproof, Dustproof, Watertight, Weight: 2.1 lb, Internal Dimensions: 10.54 x 6.04 x 3.16 in. is here at OpticsPlanet with great prices and discounts Up to 13% Off! Please also check out more options for Pelican 1170 Watertight Case.
Purchase your new Pelican Case 1170 with Foam and Lid - Black from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The hand-held electronics protection solution | Watertight, crushproof, and dustproof | Easy open Double Throw latches | Open cell core with solid wall design - strong, light weight | O-ring seal | Automatic Pressure Equalization Valve - balances interior pressure, keeps water out | Stainless steel hardware | Pick N Pluckâ„¢ with convoluted lid foam | Lifetime Guarantee of Excellence
Features of Pelican 1170 Case
- The hand-held electronics protection solution
- Watertight, crushproof, and dust proof
- Easy open Double Throw latches
- Open cell core with solid wall design - strong, light weight
- O-ring seal
- Automatic Pressure Equalization Valve
- Stainless steel hardware
- Pick n Pluck with convoluted lid foam
- Lifetime Guarantee of Excellence
Package Content
- Pelican 1170 Watertight Case
Specifications for Pelican Case 1170 with Foam and Lid - Black
| Color | Black |
| Interior | Foam |
| Depth/Thickness | 3.78 in |
| Length | 11.64 in |
| Width | 8.34 in |
| Fabric/Material | Polypropylene |
| Additional Features | Crushproof, Dustproof, Watertight |
| Weight | 2.1 lb |
| Internal Dimensions | 10.54 x 6.04 x 3.16 in |