Tap Tap to Zoom
The Pelican 1560 Large Crushproof Wheeled Dry Box, 22x18x10.4in, Large Yellow Case 1560 w/ Foam Color: Yellow, Wheels: Yes, Interior: Foam, Depth/Thickness: 10.42 in, Length: 22.07 in, Width: 17.92 in, Fabric/Material: Polypropylene, Finish: Smooth, Additional Features: Crushproof, Dustproof, Watertight, Weight: 17 lb, Internal Dimensions: 19.92 x 14.98 x 9 in. is here at OpticsPlanet with great deals Up to 18% Off! Please also check out more options for Pelican 1560 Watertight Hard Large Cases with Wheels.
Purchase your new Pelican 1560 Large Crushproof Wheeled Dry Box, 22x18x10.4in, Large Yellow Case 1560 w/ Foam from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Retractable extension handle | Strong polyurethane wheels with stainless steel bearings | Easy open Double Throw latches | Open cell core with solid wall design - strong, light weight | O-ring seal | Automatic Pressure Equalization Valve - balances interior pressure, keeps water out | Comfortable rubber over-molded top and side handles | Stainless steel hardware and padlock protectors | 2 level Pick N Pluckâ„¢ with convoluted lid foam | Lifetime Guarantee of Excellence | Watertight, crushproof, and dustproof
Package Contents:
| Color | Yellow |
| Wheels | Yes |
| Interior | Foam |
| Depth/Thickness | 10.42 in |
| Length | 22.07 in |
| Width | 17.92 in |
| Fabric/Material | Polypropylene |
| Finish | Smooth |
| Additional Features | Crushproof, Dustproof, Watertight |
| Weight | 17 lb |
| Internal Dimensions | 19.92 x 14.98 x 9 in |