Tap Tap to Zoom
The Pelican 1620 Protector 24x19x13in Transport Case w/Wheels, Black, Foam 1620-020-110 Color: Black, Wheels: Yes, Interior: Foam, Depth/Thickness: 13.9 in, Length: 24.76 in, Width: 19.57 in, Fabric/Material: Polypropylene, Additional Features: Crushproof, Dustproof, Watertight, Weight: 21.2 lb, Internal Dimensions: 21.48 x 16.42 x 12.54 in, Condition: New. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices Up to 19% Off! Please also check out more options for Pelican 1620 Protector Watertight Hard Roller Cases w/ Wheels.
Purchase your new Pelican 1620 Protector 24x19x13in Transport Case w/Wheels, Black, Foam 1620-020-110 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Retractable extension handle | Strong polyurethane wheels with stainless steel bearings | Easy open Double Throw latches | Open cell core with solid wall design - strong, light weight | O-ring seal | Automatic Pressure Equalization Valve - balances interior pressure, keeps water out | Fold down handles | Stainless steel hardware and padlock protectors | 4 level Pick N Pluckâ„¢ with convoluted lid foam | Personalized nameplate service available | Watertight, crushproof, and dustproof
| Color | Black |
| Wheels | Yes |
| Interior | Foam |
| Depth/Thickness | 13.9 in |
| Length | 24.76 in |
| Width | 19.57 in |
| Fabric/Material | Polypropylene |
| Additional Features | Crushproof, Dustproof, Watertight |
| Weight | 21.2 lb |
| Internal Dimensions | 21.48 x 16.42 x 12.54 in |
| Condition | New |