Tap Tap to Zoom
Product Info for Leupold Mark 5HD 3.6-18x44mm Rifle Scope, 35 mm Tube, First Focal Plane, Black, Matte, Non-Illuminated Tremor 3 Reticle, Mil Rad Adjustment, 173299
The Leupold Mark 5HD 3.6-18x44mm Rifle Scope, 35 mm Tube, First Focal Plane, Black, Matte, Non-Illuminated Tremor 3 Reticle, Mil Rad Adjustment, 173299 Objective Lens Diameter: 44 mm, Magnification: 3.6 - 18 x, Reticle: Tremor 3, Tube Diameter: 35 mm, Reticle Focal Plane: First Focal Plane (FFP), Exit Pupil: 2.4 mm, Illumination Color: None, Finish: Matte, Field of View, Linear: 5.8 - 28.3 ft at 100 yds, Eye Relief: 3.5 - 3.8 in, Color: Black, Weight: 26 oz, 737.08 g, Adjustment Click Value: 0.1 Mil Rad, Length: 12.1 in, 30.73 cm, Adjustment Type: Mil Rad, Parallax: Side Focus, Illumination Type: Non-Illuminated, Battery Type: CR2032, Width: 2.1 in, Fabric/Material: 6061-T6 Aluminum, Adjustment Range: 30 Mil Rad, Height: 2.1 in, Lens Material: Glass, Optical Coating: Scratch-Resistant, Brightness Settings: 7, Weather Resistance: Yes, Water Resistance Level: Waterproof, Shockproof: Yes, Fogproof: Yes, Battery Quantity: 1, Package Type: Box, Magnification Type: Variable, Condition: New, W/E Travel at 100 Yds: 23/29 Mil Rad, Gun Type: Rifle, Overall Length: 12.06 in. is here at OpticsPlanet with great discounts Up to $144.00 Off! Please also check out more options for Leupold Mark 5HD 3.6-18x44 Rifle Scope, 35mm Tube, First Focal Plane.
Purchase your new Leupold Mark 5HD 3.6-18x44mm Rifle Scope, 35 mm Tube, First Focal Plane, Black, Matte, Non-Illuminated Tremor 3 Reticle, Mil Rad Adjustment, 173299 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Pick up a Mark 5HD? and you?ll feel the difference: it?s up to 20 ounces lighter than other scopes in its class. Get behind one and you?ll see the difference from the superior edge-to-edge clarity and extreme low-light performance to the versatility of the Combat Competition Hunter reticle. With three revolutions of elevation adjustment the Mark 5HD was built to max out the performance of the latest long-range rifles and ammo. Ergonomically designed with more tactile audible click adjustments larger numbers and a high-speed throw lever so you can put accurate fire downrange faster.Front Focal Tremor 3 Reticle Designed by Horus Vision with serious shooters in mind Utilizes a MIL based system Grid style reticle provides precise aiming points for bullet drop compensation and wind correction Centralized dots at crosshair intersections for refined aiming points Chevron MIL markers measure 0.1 MILs for precise measurements Increases number of hold over dots over the Tremor2 Includes rapid ranging marks found on the H-59 reticle above the central horizontal line Open upper half of the reticle for observation and spotting Large number of aiming points provides excellent corrections for follow-up shot placement Numbered lines makes for quick line identification Front focal reticles enables full function of the holdovers throughout the whole magnification range Scope Features 1/10th MIL Click Adjustment 100% Waterproof and Fogproof 2nd Generation Argon/Krypton Waterproofing 35mm Maintube 5:1 Zoom Ratio 6061-T6 Aircraft Quality Aluminum Dual Use Flip Open Lens Covers Front Focal Plane (FFP) Generous Eyebox M5C3 ZeroLock Adjustments Side Focus Twilight Max HD Light Management System Throw Lever
Features of Leupold Mark 5HD 3.6-18x44 Rifle Scope, 35mm Tube, First Focal Plane
- 5:1 ZOOM RATIO
- Professional Grade Optical System
- Side Focus
- Zerolock Adjustments
- Zero Stop
- First Focal Plane
- Waterproof
- Fogproof
- Shockproof
Package Contents:
- Leupold Mark 5HD 3.6-18x44 Rifle Scope, 35mm Tube, First Focal Plane
Specifications for Leupold Mark 5HD 3.6-18x44mm Rifle Scope, 35 mm Tube, First Focal Plane, Black, Matte, Non-Illuminated Tremor 3 Reticle, Mil Rad Adjustment, 173299
| Objective Lens Diameter | 44 mm |
| Magnification | 3.6 - 18 x |
| Reticle | Tremor 3 |
| Tube Diameter | 35 mm |
| Reticle Focal Plane | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil | 2.4 mm |
| Illumination Color | None |
| Finish | Matte |
| Field of View, Linear | 5.8 - 28.3 ft at 100 yds |
| Eye Relief | 3.5 - 3.8 in |
| Color | Black |
| Weight | 26 oz, 737.08 g |
| Adjustment Click Value | 0.1 Mil Rad |
| Length | 12.1 in, 30.73 cm |
| Adjustment Type | Mil Rad |
| Parallax | Side Focus |
| Illumination Type | Non-Illuminated |
| Battery Type | CR2032 |
| Width | 2.1 in |
| Fabric/Material | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range | 30 Mil Rad |
| Height | 2.1 in |
| Lens Material | Glass |
| Optical Coating | Scratch-Resistant |
| Brightness Settings | 7 |
| Weather Resistance | Yes |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Shockproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Battery Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Magnification Type | Variable |
| Condition | New |
| W/E Travel at 100 Yds | 23/29 Mil Rad |
| Gun Type | Rifle |
| Overall Length | 12.06 in |