Tap Tap to Zoom
Product Info for Leupold Mark 5HD 3.6-18x44mm Rifle Scope, 35 mm Tube, First Focal Plane, Black, Matte, Red Tremor 3 Reticle, Mil Rad Adjustment, 176811
The Leupold Mark 5HD 3.6-18x44mm Rifle Scope, 35 mm Tube, First Focal Plane, Black, Matte, Red Tremor 3 Reticle, Mil Rad Adjustment, 176811 Objective Lens Diameter: 44 mm, Magnification: 3.6 - 18 x, Reticle: Tremor 3, Tube Diameter: 35 mm, Reticle Focal Plane: First Focal Plane (FFP), Exit Pupil: 2.4 mm, Illumination Color: Red, Finish: Matte, Field of View, Linear: 5.8 - 28.3 ft at 100 yds, Eye Relief: 3.5 - 3.8 in, Color: Black, Weight: 26 oz, 737.08 g, Adjustment Click Value: 0.1 Mil Rad, Length: 12.1 in, 30.73 cm, Adjustment Type: Mil Rad, Parallax: Side Focus, Illumination Type: LED, Battery Type: CR2032, Width: 2.1 in, Fabric/Material: 6061-T6 Aluminum, Height: 2.1 in, Lens Material: Glass, Optical Coating: Scratch-Resistant, Brightness Settings: 7, Weather Resistance: Yes, Water Resistance Level: Waterproof, Shockproof: Yes, Fogproof: Yes, Battery Quantity: 1, Package Type: Box, Magnification Type: Variable, Condition: New, W/E Travel at 100 Yds: 23/29 Mil Rad, Gun Type: Rifle, Overall Length: 12.06 in. is here at OpticsPlanet with fantastic discounts Up to $144.00 Off! Please also check out more options for Leupold Mark 5HD 3.6-18x44 Rifle Scope, 35mm Tube, First Focal Plane.
Purchase your new Leupold Mark 5HD 3.6-18x44mm Rifle Scope, 35 mm Tube, First Focal Plane, Black, Matte, Red Tremor 3 Reticle, Mil Rad Adjustment, 176811 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Pick up a Mark 5HD and you?ll feel the difference: it?s up to 20 ounces lighter than other scopes in its class. Get behind one and you?ll see the difference from the superior edge-to-edge clarity and extreme low-light performance to the versatility of the Combat Competition Hunter reticle. With three revolutions of elevation adjustment the Mark 5HD was built to max out the performance of the latest long-range rifles and ammo. Ergonomically designed with more tactile audible click adjustments larger numbers and a high-speed throw lever so you can put accurate fire downrange faster.Punisher TestedFast-Focus EyepieceUltra-Lightweight DesignWaterproof & FogproofSide FocusFront Focal Plane (FFP)35mm Maintube1/10th MIL Click AdjustmentTwilight Max HD Light Management SystemThrow Lever5:1 Zoom RatioM5C3 ZeroLock Adjustments
Features of Leupold Mark 5HD 3.6-18x44 Rifle Scope, 35mm Tube, First Focal Plane
- 5:1 ZOOM RATIO
- Professional Grade Optical System
- Side Focus
- Zerolock Adjustments
- Zero Stop
- First Focal Plane
- Waterproof
- Fogproof
- Shockproof
Package Contents:
- Leupold Mark 5HD 3.6-18x44 Rifle Scope, 35mm Tube, First Focal Plane
Specifications for Leupold Mark 5HD 3.6-18x44mm Rifle Scope, 35 mm Tube, First Focal Plane, Black, Matte, Red Tremor 3 Reticle, Mil Rad Adjustment, 176811
| Objective Lens Diameter | 44 mm |
| Magnification | 3.6 - 18 x |
| Reticle | Tremor 3 |
| Tube Diameter | 35 mm |
| Reticle Focal Plane | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil | 2.4 mm |
| Illumination Color | Red |
| Finish | Matte |
| Field of View, Linear | 5.8 - 28.3 ft at 100 yds |
| Eye Relief | 3.5 - 3.8 in |
| Color | Black |
| Weight | 26 oz, 737.08 g |
| Adjustment Click Value | 0.1 Mil Rad |
| Length | 12.1 in, 30.73 cm |
| Adjustment Type | Mil Rad |
| Parallax | Side Focus |
| Illumination Type | LED |
| Battery Type | CR2032 |
| Width | 2.1 in |
| Fabric/Material | 6061-T6 Aluminum |
| Height | 2.1 in |
| Lens Material | Glass |
| Optical Coating | Scratch-Resistant |
| Brightness Settings | 7 |
| Weather Resistance | Yes |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Shockproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Battery Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Magnification Type | Variable |
| Condition | New |
| W/E Travel at 100 Yds | 23/29 Mil Rad |
| Gun Type | Rifle |
| Overall Length | 12.06 in |