Tap Tap to Zoom
The Leupold Freedom - RDS 1x34, 34mm Red Dot Sight, 1 MOA Dot Reticle, w/Mount, Black, 180092 Color: Black, Finish: Matte, Magnification: 1 x, Objective Lens Diameter: 34 mm, Objective Window Size: 34 mm, Reticle: 1 MOA Dot, Illumination Type: LED, Illumination Color: Red, Brightness Settings: 8, Eye Relief: Unlimited, Adjustment Type: MOA, Adjustment Click Value: 1/4 MOA, Red Dot Emitter Type: Enclosed, Battery Type: CR2032, Battery Quantity: 1, Water Resistance Level: Waterproof, Fogproof: Yes, Gun Make: AR Platform, Length: 5.3 in, Weight: 7.2 oz, Additional Features: Finger Click Elevation Adjustment Type, Included Accessories: AR Mount, Condition: New, Package Type: Box, Magnification Type: Fixed, Quantity: 1, Tube Diameter: 34 mm, Red Dot Sights-Footprint: Not Applicable, Attachment Type: Picatinny, Gun Type: Rifle, Mount Type: Picatinny, W/E Travel at 100 Yds: 80 MOA. is here at OpticsPlanet with great discounts ! Please also check out more options for Leupold Freedom 1x34mm Reflex Red Dot Sight.
Purchase your new Leupold Freedom - RDS 1x34, 34mm Red Dot Sight, 1 MOA Dot Reticle, w/Mount, Black, 180092 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
| Color | Black |
| Finish | Matte |
| Magnification | 1 x |
| Objective Lens Diameter | 34 mm |
| Objective Window Size | 34 mm |
| Reticle | 1 MOA Dot |
| Illumination Type | LED |
| Illumination Color | Red |
| Brightness Settings | 8 |
| Eye Relief | Unlimited |
| Adjustment Type | MOA |
| Adjustment Click Value | 1/4 MOA |
| Emitter Type | Enclosed |
| Battery Type | CR2032 |
| Battery Quantity | 1 |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Fogproof | Yes |
| Gun Make | AR Platform |
| Length | 5.3 in |
| Weight | 7.2 oz |
| Additional Features | Finger Click Elevation Adjustment Type |
| Included Accessories | AR Mount |
| Condition | New |
| Package Type | Box |
| Magnification Type | Fixed |
| Quantity | 1 |
| Tube Diameter | 34 mm |
| Red Dot Sights-Footprint | Not Applicable |
| Attachment Type | Picatinny |
| Gun Type | Rifle |
| Mount Type | Picatinny |
| W/E Travel at 100 Yds | 80 MOA |