Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
Product Info for Leupold VX-Freedom 4-12x40mm Rifle Scope, 1 in Tube, Second Focal Plane, Black, Matte, Non-Illuminated Duplex Reticle, MOA Adjustment, 180600
The Leupold VX-Freedom 4-12x40mm Rifle Scope, 1 in Tube, Second Focal Plane, Black, Matte, Non-Illuminated Duplex Reticle, MOA Adjustment, 180600 Objective Lens Diameter: 40 mm, Magnification: 4 - 12 x, Reticle: CDS Duplex, Duplex, Tube Diameter: 1 in, Reticle Focal Plane: Second Focal Plane (SFP), Exit Pupil: 3.4 mm, Illumination Color: None, Finish: Matte, Field of View, Linear: 10 - 21.5 ft at 100 yds, Eye Relief: 3.7 - 4.9 in, Color: Black, Weight: 16.1 oz, Adjustment Click Value: 1/4 MOA, Length: 12.5 in, Adjustment Type: MOA, Parallax: Side Focus, Illumination Type: Non-Illuminated, Fabric/Material: 6061-T6 Aluminum, Lens Material: Glass, Optical Coating: Twilight Light Management System, Water Resistance Level: Waterproof, Shockproof: Yes, Fogproof: Yes, Package Type: Box, Magnification Type: Variable, Condition: New, W/E Travel at 100 Yds: 80/80 MOA. is here at OpticsPlanet with great prices and discounts Up to $7.16 Off! Please also check out more options for Leupold VX-Freedom 4-12x40mm Rifle Scope, 1" Tube, Second Focal Plane (SFP).
Purchase your new Leupold VX-Freedom 4-12x40mm Rifle Scope, 1 in Tube, Second Focal Plane, Black, Matte, Non-Illuminated Duplex Reticle, MOA Adjustment, 180600 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The VX-Freedom delivers the legendary Leupold performance and dependability hunters and shooters have demanded for decades. With the VX-Freedom you get bestin-class optics, unbeatable accuracy, and a wide variety of reticles. Its also everything you expect from a Leupold: designed, machined, and assembled in our Oregon factory,
tested to the same ruggedness standards as our top-tier Rifle Scopes, and guaranteed for a lifetime of performance. Leupolds Advanced Optical System delivers the light transmission, glare reduction, and resolution all recreational sportsmen and sportswomen demand.
Eliminates holdovers on longer shots with the optional Custom Dial System (CDS). Quickly change magnifications using the easy-to-grip power selector. Disperses recoil energy for unrivaled durability with ultra-lightweight construction. Superior ruggedness is verified through Leupolds Punisher testing process.
Creates a visible aiming point in any light condition with FireDot illumination.
Increases adjustment for longer shots with a 30mm maintube.
Extends battery life with Motion Sensor Technology (MST)
Waterproof, fogproof, and guaranteed to perform for life.
Features/Specifications:
Advanced Optical System
3:1 zoom ratio
1-inch and 30mm maintubes
Fast-focus locking eyepiece
Scratch-resistant lenses
Standard finger click adjustments
Available CDS dial High-contrast adjustment markings
Ergonomic power selector
Available precision side focus adjustment
Available push-button
FireDot illumination
Ultra-lightweight design
Waterproof
Fogproof
Guaranteed for life
Package Contents:
- Leupold VX-Freedom 4-12x40mm Rifle Scope, 1" Tube, Second Focal Plane - SFP
Specifications for Leupold VX-Freedom 4-12x40mm Rifle Scope, 1 in Tube, Second Focal Plane, Black, Matte, Non-Illuminated Duplex Reticle, MOA Adjustment, 180600
| Objective Lens Diameter | 40 mm |
| Magnification | 4 - 12 x |
| Reticle | CDS Duplex, Duplex |
| Tube Diameter | 1 in |
| Reticle Focal Plane | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil | 3.4 mm |
| Illumination Color | None |
| Finish | Matte |
| Field of View, Linear | 10 - 21.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief | 3.7 - 4.9 in |
| Color | Black |
| Weight | 16.1 oz |
| Adjustment Click Value | 1/4 MOA |
| Length | 12.5 in |
| Adjustment Type | MOA |
| Parallax | Side Focus |
| Illumination Type | Non-Illuminated |
| Fabric/Material | 6061-T6 Aluminum |
| Lens Material | Glass |
| Optical Coating | Twilight Light Management System |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Shockproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Package Type | Box |
| Magnification Type | Variable |
| Condition | New |
| W/E Travel at 100 Yds | 80/80 MOA |
Buy Together & Save Even More!
-
Leupold VX-Freedom 4-12x40mm Rifle Scope, 1 in Tube, Second Focal Plane, Black, Matte, Non-Illuminated Duplex Reticle, MOA Adjustment, 180600 -
Save 64% on OpticsPlanet Exclusive Est. 2000 Limited Edition T-Shirt - Men's, Military Green, Large, NL6010-OP25-MG-L