Tap Tap to Zoom
The Trijicon AccuPoint TR-22 2.5-10x56mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Black, Amber Standard Duplex Crosshair w/ Dot Reticle, MOA Adjustment, 200023 Objective Lens Diameter: 56 mm, Magnification: 2.5 - 10 x, Reticle: Standard Duplex Crosshair w/ Dot, Tube Diameter: 30 mm, Reticle Focal Plane: Second Focal Plane (SFP), Exit Pupil: 5.6 - 16.3 mm, Illumination Color: Amber/Gold, Finish: Matte, Field of View, Linear: 10.1 - 37.6 ft at 100 yds, Field of View, Angle: 7.18 - 1.94 degrees, Eye Relief: 2.8 - 4.1 in, Color: Black, Weight: 22.1 oz, Adjustment Click Value: 1/4 MOA, Length: 13.8 in, 350.52 mm, Adjustment Type: MOA, Parallax: Fixed, Illumination Type: Fiber Optics/Tritium, Width: 2.6 in, 66.04 mm, Fabric/Material: 6061-T6 Aluminum, Adjustment Range: 50 MOA, Height: 2.6 in, 66.04 mm, Lens Material: Glass, Optical Coating: Fully Multi-Coated, Operating Temperature: -20 - 140 Fahrenheit, Water Resistance Level: Waterproof, Water Resistant Mark: 10 ft, Shockproof: Yes, Fogproof: Yes, Package Type: Box, Magnification Type: Variable, Condition: New, W/E Travel at 100 Yds: 60/60 MOA, Attachment Type: Riflescope Ring, Objective Window Size: 0.76 x 0.56 in. is here at OpticsPlanet with fantastic discounts Up to 32% Off! Please also check out more options for Trijicon AccuPoint TR-22 2.5-10x56mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane.
Purchase your new Trijicon AccuPoint TR-22 2.5-10x56mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Black, Amber Standard Duplex Crosshair w/ Dot Reticle, MOA Adjustment, 200023 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Trijicon 200023: AccuPoint TR-22 2.5-10x56mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Black, Amber Standard Duplex Crosshair w/ Dot Reticle, MOA Adjustment
| Objective Lens Diameter | 56 mm |
| Magnification | 2.5 - 10 x |
| Reticle | Standard Duplex Crosshair w/ Dot |
| Tube Diameter | 30 mm |
| Reticle Focal Plane | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil | 5.6 - 16.3 mm |
| Illumination Color | Amber/Gold |
| Finish | Matte |
| Field of View, Linear | 10.1 - 37.6 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle | 7.18 - 1.94 degrees |
| Eye Relief | 2.8 - 4.1 in |
| Color | Black |
| Weight | 22.1 oz |
| Adjustment Click Value | 1/4 MOA |
| Length | 13.8 in, 350.52 mm |
| Adjustment Type | MOA |
| Parallax | Fixed |
| Illumination Type | Fiber Optics/Tritium |
| Width | 2.6 in, 66.04 mm |
| Fabric/Material | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range | 50 MOA |
| Height | 2.6 in, 66.04 mm |
| Lens Material | Glass |
| Optical Coating | Fully Multi-Coated |
| Operating Temperature | -20 - 140 Fahrenheit |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Water Resistant Mark | 10 ft |
| Shockproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Package Type | Box |
| Magnification Type | Variable |
| Condition | New |
| W/E Travel at 100 Yds | 60/60 MOA |
| Attachment Type | Riflescope Ring |
| Objective Window Size | 0.76 x 0.56 in |