Tap Tap to Zoom
The Trijicon AccuPoint TR-23 5-20x50mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Matte, Black, Green Standard Duplex Crosshair w/ Dot Reticle, MOA Adjustment, TR23-1G Objective Lens Diameter: 50 mm, Magnification: 5 - 20 x, Reticle: Standard Duplex Crosshair w/ Dot, Tube Diameter: 30 mm, Reticle Focal Plane: Second Focal Plane (SFP), Exit Pupil: 10 mm, Illumination Color: Green, Finish: Matte, Field of View, Linear: 19.1 - 4.2 ft at 100 yds, Field of View, Angle: 19.1 - 5.1 degrees, Eye Relief: 3.8 in, Color: Black, Weight: 26.9 oz, Adjustment Click Value: 1/4 MOA, Length: 13.6 in, 345.44 mm, Adjustment Type: MOA, Parallax: 10 yds to infinity, Illumination Type: Fiber Optics/Tritium, Width: 3.2 in, 81.28 mm, Fabric/Material: 6061-T6 Aluminum, Height: 3.2 in, 81.28 mm, Lens Material: Glass, Optical Coating: Fully Multi-Coated, Operating Temperature: -20 - 140 Fahrenheit, Water Resistance Level: Waterproof, Water Resistant Mark: 10 ft, Shockproof: Yes, Fogproof: Yes, Package Type: Box, Magnification Type: Variable, Condition: New, W/E Travel at 100 Yds: 40/40 MOA. is here at OpticsPlanet with great prices and discounts Up to 28% Off! Please also check out more options for Trijicon AccuPoint TR-23 5-20x50mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane (SFP).
Purchase your new Trijicon AccuPoint TR-23 5-20x50mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Matte, Black, Green Standard Duplex Crosshair w/ Dot Reticle, MOA Adjustment, TR23-1G from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Trijicon AccuPoint 5-20x50mm Rifle Scope provides shooters the ability to accurately extend their range in any light. Advanced fiber optics and tritium aiming point illumination speeds target acquisition and extends available shooting hours Dual-illumination system automatically adjusts aiming point brightness to existing lighting conditions Manual brightness override allows shooters to easily adjust the reticle to suit their preferences 30mm tube offers a greater range of mounting options Rugged aircraft quality hard anodized aluminum body offers all weather protection Unmatched long eye relief protects against the recoil of higher caliber rifles Easy to use external turret controls for windage and elevation adjustment Side parallax adjuster for enhanced accuracy at a long range
| Objective Lens Diameter | 50 mm |
| Magnification | 5 - 20 x |
| Reticle | Standard Duplex Crosshair w/ Dot |
| Tube Diameter | 30 mm |
| Reticle Focal Plane | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil | 10 mm |
| Illumination Color | Green |
| Finish | Matte |
| Field of View, Linear | 19.1 - 4.2 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle | 19.1 - 5.1 degrees |
| Eye Relief | 3.8 in |
| Color | Black |
| Weight | 26.9 oz |
| Adjustment Click Value | 1/4 MOA |
| Length | 13.6 in, 345.44 mm |
| Adjustment Type | MOA |
| Parallax | 10 yds to infinity |
| Illumination Type | Fiber Optics/Tritium |
| Width | 3.2 in, 81.28 mm |
| Fabric/Material | 6061-T6 Aluminum |
| Height | 3.2 in, 81.28 mm |
| Lens Material | Glass |
| Optical Coating | Fully Multi-Coated |
| Operating Temperature | -20 - 140 Fahrenheit |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Water Resistant Mark | 10 ft |
| Shockproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Package Type | Box |
| Magnification Type | Variable |
| Condition | New |
| W/E Travel at 100 Yds | 40/40 MOA |