Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
Product Info for Burris Droptine 4.5-14x42 mm Rifle Scope, 1 in Tube, Second Focal Plane, Matte, Non-Illuminated Ballistic Plex Reticle, MOA Adjustment, Black, 200077
The Burris Droptine 4.5-14x42 mm Rifle Scope, 1 in Tube, Second Focal Plane, Matte, Non-Illuminated Ballistic Plex Reticle, MOA Adjustment, Black, 200077 Objective Lens Diameter: 42 mm, Magnification: 4.5 - 14 x, Reticle: Ballistic Plex, Tube Diameter: 1 in, Reticle Focal Plane: Second Focal Plane (SFP), Exit Pupil: 3 - 9 mm, Illumination Color: None, Finish: Matte, Field of View, Linear: 7.5 - 22 ft at 100 yds, Eye Relief: 3.1 - 3.8 in, Color: Black, Weight: 18 oz, Adjustment Click Value: 1/4 MOA, Length: 13 in, Adjustment Type: MOA, Parallax: 50 yds to infinity, Illumination Type: Non-Illuminated, Fabric/Material: Aircraft Grade Aluminum, Lens Material: Glass, Optical Coating: Hi-Lume Multi-Coated, Water Resistance Level: Waterproof, Shockproof: Yes, Fogproof: Yes, Package Type: Box, Included Accessories: Standard, Magnification Type: Variable, W/E Travel at 100 Yds: 40/40 MOA, Gun Type: Rifle. is here at OpticsPlanet with competitive prices Up to 14% Off! Please also check out more options for Burris Droptine 4.5-14x42mm 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane.
Purchase your new Burris Droptine 4.5-14x42 mm Rifle Scope, 1 in Tube, Second Focal Plane, Matte, Non-Illuminated Ballistic Plex Reticle, MOA Adjustment, Black, 200077 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Become a master of your environment with the Burris Droptine 4.5-14x42mm Hunting Rifle Scope. High quality, precision-ground glass on this Weapon Sight from Burris is multi-coated to offer superb low-light capability with glare resistance. A simple, rugged reticle has holdovers for snap shots at extended ranges. The low-profile turrets on the Burris 42mm Droptine Rifle Scope are finger-adjustable, and a separate eye piece and power ring allow for flip-up lens caps. Precision internal assemblies are double-spring tensioned for shockproofing, allowing Droptine to survive a lifetime of harsh field use. A Droptine deer may be a once-in-a-lifetime trophy, but a Burris Droptine Rifle Scope will give you once-in-a-lifetime memories time and time again.
Features:
Parallax adjustment for improved accuracy at long distances.
High-grade optical glass provides excellent brightness, clarity, and lasting durability.
Quality precision-ground lenses are larger than those of comparable scopes, for better light collection.
Index-matched, Hi-Lume multicoating aids in low-light performance and glare reduction, increasing your success rate.
Durable, integrated-eyepiece design has no-slip grip for easy adjustment in the field.
Positive steel-on-steel adjustments ensure repeatable accuracy.
Nitrogen-filled scope tubes prevent internal fogging even in cold and rain.
Stress-free, 1-piece, solid outer tube is durable enough to withstand shock and vibrations of even the heaviest-recoiling calibers.
Included Accessories:
Manual, Lenscloth, Tool(s)
Features of Burris Droptine 4.5-14x42mm 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Parallax adjustment for improved accuracy at long distances
- High-grade optical glass provides excellent brightness, clarity, and lasting durability
- Quality precision-ground lenses are larger than those of comparable scopes, for better light collection
- Index-matched, Hi-Lume multicoating aids in low-light performance and glare reduction, increasing your success rate
- Durable, integrated-eyepiece design has no-slip grip for easy adjustment in the field
- Positive steel-on-steel adjustments ensure repeatable accuracy
- Nitrogen-filled scope tubes prevent internal fogging even in cold and rain
- Stress-free, 1-piece, solid outer tube is durable enough to withstand shock and vibrations of even the heaviest-recoiling calibers
- Covered by the Burris Forever Warranty
Package Contents:
- Burris Droptine 4.5-14x42mm 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
Specifications for Burris Droptine 4.5-14x42 mm Rifle Scope, 1 in Tube, Second Focal Plane, Matte, Non-Illuminated Ballistic Plex Reticle, MOA Adjustment, Black, 200077
| Objective Lens Diameter | 42 mm |
| Magnification | 4.5 - 14 x |
| Reticle | Ballistic Plex |
| Tube Diameter | 1 in |
| Reticle Focal Plane | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil | 3 - 9 mm |
| Illumination Color | None |
| Finish | Matte |
| Field of View, Linear | 7.5 - 22 ft at 100 yds |
| Eye Relief | 3.1 - 3.8 in |
| Color | Black |
| Weight | 18 oz |
| Adjustment Click Value | 1/4 MOA |
| Length | 13 in |
| Adjustment Type | MOA |
| Parallax | 50 yds to infinity |
| Illumination Type | Non-Illuminated |
| Fabric/Material | Aircraft Grade Aluminum |
| Lens Material | Glass |
| Optical Coating | Hi-Lume Multi-Coated |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Shockproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Package Type | Box |
| Included Accessories | Standard |
| Magnification Type | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds | 40/40 MOA |
| Gun Type | Rifle |
