Tap Tap to Zoom
Product Info for SureFire LED Weapon Light w/1 Switch, 500 Lumens, Black, 328LMF-B
The SureFire LED Weapon Light w/1 Switch, 500 Lumens, Black, 328LMF-B Light Output: 500 lumens, Bulb Type: LED, Battery Type: CR123A, Color: Black, Gun Model: Heckler & Koch HK53, Heckler & Koch HK94, Heckler & Koch MP5, Diameter: 1 in, Length: 8.14 in, Weight: 9.6 oz, Battery Life: 1.4 hours, Finish: Mil-Spec anodizing, Included Accessories: Battery and Switch, Condition: New, Gun Type: Rifle, Fabric/Material: High Strength Aerospace Aluminum. is here at OpticsPlanet with fantastic deals ! Please also check out more options for SureFire LED Weapon Light w/1 Switch.
Purchase your new SureFire LED Weapon Light w/1 Switch, 500 Lumens, Black, 328LMF-B from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The SureFire 328LMF-A replaces the original forend of your Heckler & Koch MP5 submachine gun, HK53 rifle, or HK94 carbine. Extremely compact 3-volt (1-battery) system features a virtually indestructible LED emitter focused by a TIR lens, which produces a brilliant beam optimized for close- to medium range applications. A single momentary-on pressure pad switch is integrated into the right side of the forend. The 328LMF-A generates 300 lumens of output and has a tactical runtime of 1.4 hours per battery, with gradually decreasing output afterward.
Fits: Heckler & Koch MP5 submachine gun, HK53 rifle, HK94 carbine
Features/Specifications:
Virtually indestructible LED and TIR lens produce brilliant beam optimized for close- to medium range applications
SwitchMomentary-on pressure pad
ConstructionHigh-strength aerospace aluminum with Mil-Spec anodizing; impact-resistant polymer; coated, tempered window
WeatherproofO-ring and gasket sealed
Included Accessories:
Includes high-energy 123A battery with 10-year shelf life
Features of SureFire LED Weapon Light w/1 Switch
- Virtually indestructible LED and TIR lens produce brilliant beam optimized for close- to medium-range applications
- Ergonomic switching provides positive control of illumination with a normal firing grip
- Hard-anodized aluminum body, tempered window & O-ring seals make light rugged and durable
Package Contents:
- SureFire LED Weapon Light w/1 Switch
Specifications for SureFire LED Weapon Light w/1 Switch, 500 Lumens, Black, 328LMF-B
| Light Output | 500 lumens |
| Bulb Type | LED |
| Battery Type | CR123A |
| Color | Black |
| Gun Model | Heckler & Koch HK53, Heckler & Koch HK94, Heckler & Koch MP5 |
| Diameter | 1 in |
| Length | 8.14 in |
| Weight | 9.6 oz |
| Battery Life | 1.4 hours |
| Finish | Mil-Spec anodizing |
| Included Accessories | Battery and Switch |
| Condition | New |
| Gun Type | Rifle |
| Fabric/Material | High Strength Aerospace Aluminum |
Buy Together & Save Even More!
-
SureFire LED Weapon Light w/1 Switch, 500 Lumens, Black, 328LMF-B -
Save 64% on OpticsPlanet Exclusive Est. 2000 Limited Edition T-Shirt - Men's, Military Green, Large, NL6010-OP25-MG-L