Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
- Light Output:
- 500 lumens
- Battery Type:
- CR123A
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Heckler & Koch HK53, Heckler & Koch HK94, Heckler & Koch MP5
- Included Accessories:
- Battery and Switch
- Condition:
- New
Code: FS-FLW-328LMF-328LMF-B
MPN: 328LMF-B
UPC: 084871328135
Buy Together and Save
Product Info for SureFire LED Weapon Light w/1 Switch
Upgrade your Heckler & Koch firearm with a SureFire H&K MP5/HK53/HK94 LED Weapon Light w/1 Switch to illuminate your surroundings during tactical operations or late-night hunts. SureFire built these Rifle Weapon Lights with a lightweight yet durable hard anodized aluminum body that's O-ring sealed for waterproof protection. The SureFire Compact LED Forend WeaponLight for H&K MP5, HK53 & HK94 features a TIR lens that shapes the beam for optimal performance during mid to long-distance engagements. Add a powerful light you can easily operate with your normal firing grip by equipping the SureFire 328LMF Forend WeaponLight.![]()
Specifications for SureFire LED Weapon Light w/1 Switch:
| Manufacturer: | SureFire |
| Light Output: | 500 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Heckler & Koch HK94, Heckler & Koch HK53, Heckler & Koch MP5 |
| Diameter: | 1 in |
| Length: | 8.14 in |
| Weight: | 9.6 oz |
| Battery Life: | 1.4 hours |
| Finish: | Mil-Spec anodizing |
| Included Accessories: | Battery and Switch |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
| Fabric/Material: | High Strength Aerospace Aluminum |
Features of SureFire LED Weapon Light w/1 Switch
- Virtually indestructible LED and TIR lens produce brilliant beam optimized for close- to medium-range applications
- Ergonomic switching provides positive control of illumination with a normal firing grip
- Hard-anodized aluminum body, tempered window & O-ring seals make light rugged and durable
Package Contents:
- SureFire LED Weapon Light w/1 Switch
SureFire LED Weapon Light w/1 Switch Orderable Models
List of Orderable Models
- SureFire LED Weapon Light w/1 Switch, 500 Lumens, Black, 328LMF-B , MPN: 328LMF-B , UPC: 084871328135 , Code: FS-FLW-328LMF-328LMF-B
SureFire LED Weapon Light w/1 Switch Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, SureFire LED Weapon Light w/1 Switch, CR123A, 500 Lumens, Black, 328LMF-B , MPN: 328LMF-B-DEMO , Code: FS-FLW-328LMF-328LMF-B-DEMO
- SureFire LED Weapon Light w/1 Switch, CR123A, 300 Lumens, Black, 328LMF-A , MPN: 328LMF-A , UPC: 084871323710 , Code: FS-FLW-328LMF-328LMF-A