Tap Tap to Zoom
Product Info for Streamlight E-Spot LiteBox 1500 Lumens Rechargeable Lantern, without Charger, Yellow, 45876
The Streamlight E-Spot LiteBox 1500 Lumens Rechargeable Lantern, without Charger, Yellow, 45876 Flashlight Application: Safety, Work, Color: Yellow, Fabric/Material: ABS Thermoplastic, Beam Color: Cool White, Light Output: 350 - 1500 lumens, Battery Quantity: 1, Battery Life: 7 - 15 hours, Charger Type: No Charger, Bulb Type: LED, Beam Distance: 358 - 469 m, Diameter: 5.1 in, Lens Material: Polycarbonate, Lens Finish: Scratch-resistant, Length: 11.5 in, Width: 7.5 in, Depth/Thickness: 13 in, Height: 9 in, Weight: 126.4 oz, Water Resistance Level: IPX-4, Quantity: 1, Battery Type: Lithium Ion, Package Type: Box. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices Up to 41% Off! Please also check out more options for Streamlight E-Spot LiteBox Rechargeable Lantern.
Purchase your new Streamlight E-Spot LiteBox 1500 Lumens Rechargeable Lantern, without Charger, Yellow, 45876 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features:
- Jumper selectable high or low setting to allow for more light or more runtime
- 3 white LEDs and designed to produce a large spot pattern
- IPX4 rated for water-resistance
- Swivel neck allows you to aim the beam where you need it
- Push button switch
- Rubberized impact bumper; high impact ABS thermoplastic housing; rubberized lens ring
- Cushioned grip handle
- Reinforced D-rings
- Fits existing LiteBox mounting racks
- Rack meets requirements of NFPA 1901-14.1.11.2 (2003) mounted in any position
- Zero-maintenance 6V, 12Ah sealed lead acid battery. Rechargeable up to 500 times
- Available in International safety orange or high visibility yellow
- Limited lifetime warranty
- Fire & Rescue, Industrial Safety, Utilities, Emergency Medical Services, Homeowners, Sporting Goods, Pest Control
Package Contents:
- Streamlight E-Spot LiteBox Rechargeable Spot Beam Lantern
- Rechargeable battery
- Heavy duty shoulder strap
Specifications for Streamlight E-Spot LiteBox 1500 Lumens Rechargeable Lantern, without Charger, Yellow, 45876
| Flashlight Application | Safety, Work |
| Color | Yellow |
| Fabric/Material | ABS Thermoplastic |
| Beam Color | Cool White |
| Light Output | 350 - 1500 lumens |
| Battery Quantity | 1 |
| Battery Life | 7 - 15 hours |
| Charger Type | No Charger |
| Bulb Type | LED |
| Beam Distance | 358 - 469 m |
| Diameter | 5.1 in |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Finish | Scratch-resistant |
| Length | 11.5 in |
| Width | 7.5 in |
| Depth/Thickness | 13 in |
| Height | 9 in |
| Weight | 126.4 oz |
| Water Resistance Level | IPX-4 |
| Quantity | 1 |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Package Type | Box |
