Tap Tap to Zoom
Product Info for Steiner 8x30mm M30r Military Porro Prism Binoculars with Mil Ranging Reticle, NBR Long Life Rubber Armoring, OD Green, 2640
The Steiner 8x30mm M30r Military Porro Prism Binoculars with Mil Ranging Reticle, NBR Long Life Rubber Armoring, OD Green, 2640 Color: OD Green, Magnification: 8 x, Objective Lens Diameter: 30 mm, Prism System: Porro, Prism Material: BAK4, Image Stabilizer: No, Eye Relief: 20 mm, Exit Pupil: 7.1 mm, Field of View, Linear: 392 ft at 1000 yds, Optical Coating: Fully Multi-Coated, Binoculars Focus System: Auto Focus, Twilight Factor: 15.5, Interpupillary Distance: 56 - 74 mm, Close Focus: 66 ft, Diopter Adjustment Range: +/- 5 dpt, Weather Resistance: Water Resistant, Yes, Water Resistant Mark: 16 ft, Water Resistance Level: Submersible, Length: 12 in, Weight: 18.7 oz, Finish: NBR Long Life Rubber Armoring, Condition: New, Package Type: Box, Additional Features: Dimensions (HxWxL)-4.2 x 6.7 x 2.2, Eyecups-Cylindrical, Luminosity-14, Optics System-High Contrast, Rubber Armoring-NBR Long Life, Special Features-Mil Ranging Reticle, Included Accessories: Neck Strap, Objective Covers, Magnification Type: Fixed, Width: 6.7 in, Armoring: Rubber Armored, Country of Origin: Germany, Fogproof: Yes, Height: 4.2 in, Shockproof: Yes, Size Class: Standard, Zoom: No. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices and discounts 13% Off! Please also check out more options for Steiner 8x30mm M30r Military Binoculars.
Purchase your new Steiner 8x30mm M30r Military Porro Prism Binoculars with Mil Ranging Reticle, NBR Long Life Rubber Armoring, OD Green, 2640 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features of Steiner 8x30mm M30r Military Fogproof Binoculars w/ Mil Ranging Reticle:
- Compact
- Great in low light conditions
- Wide field of view
Package Contents:
- Steiner 8x30mm M30r Military Binoculars
- Neck Strap
- Objective Covers
Specifications for Steiner 8x30mm M30r Military Porro Prism Binoculars with Mil Ranging Reticle, NBR Long Life Rubber Armoring, OD Green, 2640
| Color | OD Green |
| Magnification | 8 x |
| Objective Lens Diameter | 30 mm |
| Prism System | Porro |
| Prism Material | BAK4 |
| Image Stabilizer | No |
| Eye Relief | 20 mm |
| Exit Pupil | 7.1 mm |
| Field of View, Linear | 392 ft at 1000 yds |
| Optical Coating | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System | Auto Focus |
| Twilight Factor | 15.5 |
| Interpupillary Distance | 56 - 74 mm |
| Close Focus | 66 ft |
| Diopter Adjustment Range | +/- 5 dpt |
| Weather Resistance | Water Resistant, Yes |
| Water Resistant Mark | 16 ft |
| Water Resistance Level | Submersible |
| Length | 12 in |
| Weight | 18.7 oz |
| Finish | NBR Long Life Rubber Armoring |
| Condition | New |
| Package Type | Box |
| Additional Features | Dimensions (HxWxL)-4.2 x 6.7 x 2.2, Eyecups-Cylindrical, Luminosity-14, Optics System-High Contrast, Rubber Armoring-NBR Long Life, Special Features-Mil Ranging Reticle |
| Included Accessories | Neck Strap, Objective Covers |
| Magnification Type | Fixed |
| Width | 6.7 in |
| Armoring | Rubber Armored |
| Country of Origin | Germany |
| Fogproof | Yes |
| Height | 4.2 in |
| Shockproof | Yes |
| Size Class | Standard |
| Zoom | No |
