Tap Tap to Zoom
Product Info for Steiner 7x50mm M50r Military Binocular, 2650
The Steiner 7x50mm M50r Military Binocular, 2650 Color: Green, Magnification: 7 x, Objective Lens Diameter: 50 mm, Prism System: Porro, Prism Material: BAK4, Image Stabilizer: No, Eye Relief: 22 mm, Exit Pupil: 7.1 mm, Field of View, Linear: 392 ft at 1000 yds, Optical Coating: Fully Multi-Coated, Binoculars Focus System: Auto Focus, Twilight Factor: 18.7, Interpupillary Distance: 56 - 74 mm, Close Focus: 66 ft, Diopter Adjustment Range: +/- 5 dpt, Weather Resistance: Water Resistant, Yes, Water Resistant Mark: 16 ft, Water Resistance Level: Submersible, Length: 5.2 in, Weight: 36.9 oz, Condition: New, Package Type: Box, Additional Features: Eyecups-Cylindrical, Luminosity-51, Optics System - High Contrast, Rubber Armoring-NBR Long Life, Special Features-Mil Ranging Reticle, Included Accessories: Neck Strap, Objective Covers, Magnification Type: Fixed, Width: 8.1 in, Armoring: Rubber Armored, Country of Origin: Germany, Fogproof: Yes, Height: 5.5 in, Shockproof: Yes, Size Class: Standard, Zoom: No. is here at OpticsPlanet with great prices and discounts 13% Off! Please also check out more options for Steiner 7x50 M750r Military Binoculars.
Purchase your new Steiner 7x50mm M50r Military Binocular, 2650 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features of Steiner 7x50 M750r Military Binoculars:
- Floating Prism System uses flexible silicone lens mount to absorb severe shock, impact and abuse without damage
- Multi-coated optics
- Sports-Auto Focus System lets you focus each eyepiece to your vision once, then keeps images razor sharp from 20 yards to infinity
- N2 Injection system seals 14-psi pressurized dry nitrogen into the optic, for fogproof clarity
- Cylindrical Eyecups shield the eyes from sun, grit and wind
- NBR Rubber Armoring is durable, slip-proof and noiseless
- Durable polycarbonate Makrolon housing
- Ranging Reticle
Package Contents:
- Steiner 7x50 M750r Military Binoculars
- Neck Strap
- Objective Covers
Specifications for Steiner 7x50mm M50r Military Binocular, 2650
| Color | Green |
| Magnification | 7 x |
| Objective Lens Diameter | 50 mm |
| Prism System | Porro |
| Prism Material | BAK4 |
| Image Stabilizer | No |
| Eye Relief | 22 mm |
| Exit Pupil | 7.1 mm |
| Field of View, Linear | 392 ft at 1000 yds |
| Optical Coating | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System | Auto Focus |
| Twilight Factor | 18.7 |
| Interpupillary Distance | 56 - 74 mm |
| Close Focus | 66 ft |
| Diopter Adjustment Range | +/- 5 dpt |
| Weather Resistance | Water Resistant, Yes |
| Water Resistant Mark | 16 ft |
| Water Resistance Level | Submersible |
| Length | 5.2 in |
| Weight | 36.9 oz |
| Condition | New |
| Package Type | Box |
| Additional Features | Eyecups-Cylindrical, Luminosity-51, Optics System - High Contrast, Rubber Armoring-NBR Long Life, Special Features-Mil Ranging Reticle |
| Included Accessories | Neck Strap, Objective Covers |
| Magnification Type | Fixed |
| Width | 8.1 in |
| Armoring | Rubber Armored |
| Country of Origin | Germany |
| Fogproof | Yes |
| Height | 5.5 in |
| Shockproof | Yes |
| Size Class | Standard |
| Zoom | No |
