Tap Tap to Zoom
Product Info for Streamlight TLR-2 S CR123A 300 Lumens LED Tactical Weapon Flashlight w/ Laser Sight, Strobe Function, Black, 69230
The Streamlight TLR-2 S CR123A 300 Lumens LED Tactical Weapon Flashlight w/ Laser Sight, Strobe Function, Black, 69230 Light Output: 300 lumens, Bulb Type: LED, Battery Type: CR123, Beam Color: White, Color: Black, Gun Model: Universal, Beam Distance: 219 m, Housing/Frame Material: Aircraft Grade Aluminum, Length: 3.39 in, Weight: 4.72 oz, Battery Life: 2.5 hours, Weather Resistance: Water Resistant, Finish: Anodized, Included Accessories: Laser Sight, Strobe Function, Additional Features: w/ Strobe Function, Condition: New, Gun Type: Pistol. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices and discounts 45% Off! Please also check out more options for Streamlight TLR-2 S CR123A 300 Lumens LED Tactical Weapon Flashlight w/ Laser Sight.
Purchase your new Streamlight TLR-2 S CR123A 300 Lumens LED Tactical Weapon Flashlight w/ Laser Sight, Strobe Function, Black, 69230 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Streamlight TLR-2S Strobe Laser Light has great technology. It features an ambidextrous momentary/steady on-off switch. It securly fits onto a broad range of weapons. One h and ed snap-on and tighten interface keeps h and s away from muzzle. It mounts directly to h and guns with Glock-style rails andto all MIL-STD.
Features/Specifications:
Shock-proof, water-resistant, dust-proof, and virtually indestructible, C4 LED technology, impervious to shock with a 50,000 hour lifetime, Deep-dish parabolic reflector produces a concentrated beam with optimum peripheral illumination, Powered by two (2) 3-volt CR123A lithium batteries with 10-year storage life, Extremely durable anodized aluminum housing
Features of Streamlight TLR-2 S CR123A 300 Lumens LED Tactical Weapon Flashlight w/ Laser Sight:
- White light and 650-660nm red laser; user-programmable strobe
- Rail grip clamp system securely attaches/detaches quickly and safely with no tools and without putting your hands in front of the muzzle Ambidextrous momentary/constant on operation
- Remote switches available as optional accessories
- 6000 Series machined aircraft aluminum with black anodized finish
- High impact, chemical resistant polymer laser housing
- High temperature, shock-mounted, impact-resistant BOROFLOAT glass lens
- IPX4 water-resistant
Package Contents:
- Streamlight TLR-2 S CR123A 300 Lumens LED Tactical Weapon Flashlight w/ Laser Sight
Specifications for Streamlight TLR-2 S CR123A 300 Lumens LED Tactical Weapon Flashlight w/ Laser Sight, Strobe Function, Black, 69230
| Light Output | 300 lumens |
| Bulb Type | LED |
| Battery Type | CR123 |
| Beam Color | White |
| Color | Black |
| Gun Model | Universal |
| Beam Distance | 219 m |
| Housing/Frame Material | Aircraft Grade Aluminum |
| Length | 3.39 in |
| Weight | 4.72 oz |
| Battery Life | 2.5 hours |
| Weather Resistance | Water Resistant |
| Finish | Anodized |
| Included Accessories | Laser Sight, Strobe Function |
| Additional Features | w/ Strobe Function |
| Condition | New |
| Gun Type | Pistol |
