Tap Tap to Zoom
Product Info for Streamlight TLR-8 Sub For Hellcat LED Weapon Light w/ Red Laser, CR123A Lithium, White, 500 Lumens, Black, 69419
The Streamlight TLR-8 Sub For Hellcat LED Weapon Light w/ Red Laser, CR123A Lithium, White, 500 Lumens, Black, 69419 Light Output: 500 lumens, Bulb Type: LED, Battery Type: CR123A, Beam Color: White, Color: Black, Gun Model: Springfield Armory Hellcat, Beam Distance: 141 m, Length: 2.51 in, Weight: 2.77 oz, Gun Make: Springfield Armory, Battery Life: 1.5 hours, Weather Resistance: Yes, Finish: Anodized, Condition: New, Gun Type: Pistol, Fabric/Material: Aluminum, Mount Type: Rail. is here at OpticsPlanet with competitive prices Up to 45% Off! Please also check out more options for Streamlight TLR-8 LED 500 Lumens Weapon Light w/ Red Laser.
Purchase your new Streamlight TLR-8 Sub For Hellcat LED Weapon Light w/ Red Laser, CR123A Lithium, White, 500 Lumens, Black, 69419 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The TLR-8 X sub is an ultra-compact gun light with integrated red laser and interchangeable rear paddle switches for subcompact railed pistols. Designed to enhance visibility and targeting capability in home defense and tactical situations, the lightweight TLR-8 sub weapon light. The TLR-8 X sub multi-fuel, rail-mounted light with red laser accepts either a CR123A lithium battery or an SL-B9 USB rechargeable protected lithium-ion battery pack. Includes high and low paddle switches to match your shooting style.
Features:
3 modes: LED only, LED/laser combo, Laser only
Features white LED with 500 lumens; 141m beam; runs 1.5 hours (light only or light/laser combo); Laser only runs 60 hours
Safe-off feature prevents accidental activation; saves batteries
Multi-fuel: Uses one rechargeable SL-B9 battery pack or one CR123A lithium battery (included)
Rail grip clamp system securely attaches/detaches quickly and safely with no tools and without putting your hands in front of muzzle
Features interchangeable ambidextrous rear paddle switches that are easy to swap out with multi-tool
Included Accessories:
(1) CR123A battery
High and low switches
Mounting kit with keys
Multi-tool
Features of Streamlight TLR-8 LED 500 Lumens Weapon Light w/ Red Laser
- 3 modes: LED only, LED/laser combo, Laser only
- Features white LED with 500 lumens; 141m beam; runs 1.5 hours (light only or light/laser combo); Laser only runs 60 hours
- Safe-off feature prevents accidental activation; saves batteries
- Multi-fuel: Uses one rechargeable SL-B9 battery pack or one CR123A lithium battery (included)
- Rail grip clamp system securely attaches/detaches quickly and safely with no tools and without putting your hands in front of muzzle
- Features interchangeable ambidextrous rear paddle switches that are easy to swap out with multi-tool
Package Contents:
- Streamlight TLR-8 LED 500 Lumens Weapon Light w/ Red Laser
- (1) CR123A battery
- High and low switches
- Mounting kit with keys
- Multi-tool
Specifications for Streamlight TLR-8 Sub For Hellcat LED Weapon Light w/ Red Laser, CR123A Lithium, White, 500 Lumens, Black, 69419
| Light Output | 500 lumens |
| Bulb Type | LED |
| Battery Type | CR123A |
| Beam Color | White |
| Color | Black |
| Gun Model | Springfield Armory Hellcat |
| Beam Distance | 141 m |
| Length | 2.51 in |
| Weight | 2.77 oz |
| Gun Make | Springfield Armory |
| Battery Life | 1.5 hours |
| Weather Resistance | Yes |
| Finish | Anodized |
| Condition | New |
| Gun Type | Pistol |
| Fabric/Material | Aluminum |
| Mount Type | Rail |
