Tap Tap to Zoom
Product Info for 5.11 Tactical Taclite Pro 11in Ripstop Shorts - Mens, Charcoal, 34, 73308ABR-018-34-R
The 5.11 Tactical Taclite Pro 11in Ripstop Shorts - Mens, Charcoal, 34, 73308ABR-018-34-R Mens Waist Size: 34 in, Inseam Size: 11 in, Apparel Fit: Regular, Age Group: Adults, Apparel Application: Duty, Tactical, Uniform, Gender: Male, Color: Charcoal, Fabric/Material: 6.14 oz Poly/Cotton Ripstop, Fastener/Closure Type: Prym Snap, YKK Zip, Seasonal/Temperature Use: Hot Weather, Humid Climate, Adjustability: Self adjusting Waistband, Uniform: Yes, Uniform Type: Law Enforcement, Tactical, Tactical: Yes, Condition: New, Pant Style: Shorts. is here at OpticsPlanet with great deals Up to 28% Off! Please also check out more options for 5.11 Tactical Taclite Pro 11in Ripstop Shorts - Mens.
Purchase your new 5.11 Tactical Taclite Pro 11in Ripstop Shorts - Mens, Charcoal, 34, 73308ABR-018-34-R from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features of 511 Ripstop Taclite Shorts Pro:
- Signature rear strap and slash pocket design
- Action waist for fit and comfort
- Treated for spill and stain resistance
- Fade and wrinkle-resistant
Package Contents:
- 5.11 Tactical Taclite Pro 11in Ripstop Shorts - Mens
Specifications for 5.11 Tactical Taclite Pro 11in Ripstop Shorts - Mens, Charcoal, 34, 73308ABR-018-34-R
| Mens Waist Size | 34 in |
| Inseam Size | 11 in |
| Apparel Fit | Regular |
| Age Group | Adults |
| Application | Duty, Tactical, Uniform |
| Gender | Male |
| Color | Charcoal |
| Fabric/Material | 6.14 oz Poly/Cotton Ripstop |
| Fastener/Closure Type | Prym Snap, YKK Zip |
| Seasonal/Temperature Use | Hot Weather, Humid Climate |
| Adjustability | Self adjusting Waistband |
| Uniform | Yes |
| Uniform Type | Law Enforcement, Tactical |
| Tactical | Yes |
| Condition | New |
| Pant Style | Shorts |