Tap Tap to Zoom
The Streamlight ProTac Rail Mount HL-X Pro Long Range Gun Light w/Remote Switch, Tail Switch, M-LOK Mount, Mounting Hardware, 2 CR123A Lithium Batteries, Black, 88126 Light Output: 1000 lumens, Bulb Type: LED, Battery Type: CR123, Lithium Ion, Beam Color: White, Color: Black, Gun Model: Universal, Beam Distance: 330 m, Length: 5.4 in, Weight: 6.6 oz, 7.2 oz, Gun Make: Universal, Additional Features: w/o USB, Condition: New, Gun Type: Rifle, Charger Type: USB. is here at OpticsPlanet with fantastic discounts Up to 44% Off! Please also check out more options for Streamlight ProTac Rail Mount HL-X Pro Long Range 1000 Lumens Gun Light w/Remote Switch.
Purchase your new Streamlight ProTac Rail Mount HL-X Pro Long Range Gun Light w/Remote Switch, Tail Switch, M-LOK Mount, Mounting Hardware, 2 CR123A Lithium Batteries, Black, 88126 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The ProTac Rail Mount HL-X Pro is a long range, low-profile, gun-mounted light that produces 50,000 candela (1,000 lumens) and shines for 447 meters. Its Jack-Cap tail cap switch offers operational switch redundancy with both push-button operation or remote pressure switch operation. TEN-TAP programming allows for selection of three different operating programs: high/strobe, high only, low/high. Choose between USB rechargeable or battery operated (two CR123A lithium batteries).
| Light Output | 1000 lumens |
| Bulb Type | LED |
| Battery Type | CR123, Lithium Ion |
| Beam Color | White |
| Color | Black |
| Gun Model | Universal |
| Beam Distance | 330 m |
| Length | 5.4 in |
| Weight | 6.6 oz, 7.2 oz |
| Gun Make | Universal |
| Additional Features | w/o USB |
| Condition | New |
| Gun Type | Rifle |
| Charger Type | USB |