Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Product Info for Demo, Steiner Laser Devices Dual Beam Aiming Laser w/ Green Visible Laser, IR Pointer, IR Illuminator, Black 9001
The Demo, Steiner Laser Devices Dual Beam Aiming Laser w/ Green Visible Laser, IR Pointer, IR Illuminator, Black 9001 Color: Black, Beam Color: Green, Finish: Matte, Laser Output: 5 mW, Wavelength: 525 - 840 nm, Battery Type: CR123A, Battery Life: 3 hours, Operating Temperature: 4 - 65 Celsius, Length: 3.4 in, Width: 1.6 in, Height: 3.9 in, Weight: 12.5 oz, Fabric/Material: Aircraft Aluminum, Condition: Factory DEMO, Mount Type: Rail. is here at OpticsPlanet with competitive prices ! Please also check out more options for Steiner DBAL-D2 Green Laser Devices w/ IR Pointer and LED IR Illuminator.
Purchase your new Demo, Steiner Laser Devices Dual Beam Aiming Laser w/ Green Visible Laser, IR Pointer, IR Illuminator, Black 9001 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Steiner 9001: Dual Beam Aiming Laser with <5mW Green Visible Pointer, .7mW IR Pointer, 600mW IR LED Illuminator, Black
Features of Steiner DBAL-D2 Laser / IR sight & IR Illuminator - Green Laser:
- Class 1 IR Pointer (<0.7mW)
- Eye-Safe IR LED Illuminator (<600mW nominal)
- Class IIIa Green Visible Pointer (<5mW)
- Fits rifles, carbines, or submachine guns equipped with NATO 1913 or Picatinny rails.
Package Contents:
- Steiner DBAL-D2 Green Laser Devices w/ IR Pointer and LED IR Illuminator
Specifications for Demo, Steiner Laser Devices Dual Beam Aiming Laser w/ Green Visible Laser, IR Pointer, IR Illuminator, Black 9001
| Color | Black |
| Beam Color | Green |
| Finish | Matte |
| Laser Output | 5 mW |
| Wavelength | 525 - 840 nm |
| Battery Type | CR123A |
| Battery Life | 3 hours |
| Operating Temperature | 4 - 65 Celsius |
| Length | 3.4 in |
| Width | 1.6 in |
| Height | 3.9 in |
| Weight | 12.5 oz |
| Fabric/Material | Aircraft Aluminum |
| Condition | Factory DEMO |
| Mount Type | Rail |
Buy Together & Save Even More!
-
Demo, Steiner Laser Devices Dual Beam Aiming Laser w/ Green Visible Laser, IR Pointer, IR Illuminator, Black 9001 -
Save 64% on OpticsPlanet Exclusive Est. 2000 Limited Edition T-Shirt - Men's, Military Green, Large, NL6010-OP25-MG-L
