Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Refurbished, Steiner DBAL-D2 Green Laser Devices w/ IR Pointer and LED IR Illuminator, Black, 9001
The Refurbished, Steiner DBAL-D2 Green Laser Devices w/ IR Pointer and LED IR Illuminator, Black, 9001 Color: Black, Beam Color: Green, Finish: Matte, Laser Output: 5 mW, Wavelength: 525 - 840 nm, Battery Type: CR123A, Battery Life: 3 hours, Operating Temperature: 4 - 65 Celsius, Length: 3.4 in, Width: 1.6 in, Height: 3.9 in, Weight: 12.5 oz, Fabric/Material: Aircraft Aluminum, Condition: Refurbished, Condition Quality: Like New, Country of Origin: USA, Mount Type: Rail. is here at OpticsPlanet with great prices and discounts ! Please also check out more options for Steiner DBAL-D2 Green Laser Devices w/ IR Pointer and LED IR Illuminator.
Purchase your new Refurbished, Steiner DBAL-D2 Green Laser Devices w/ IR Pointer and LED IR Illuminator, Black, 9001 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features of Steiner DBAL-D2 Laser / IR sight & IR Illuminator - Green Laser:
- Class 1 IR Pointer (<0.7mW)
- Eye-Safe IR LED Illuminator (<600mW nominal)
- Class IIIa Green Visible Pointer (<5mW)
- Fits rifles, carbines, or submachine guns equipped with NATO 1913 or Picatinny rails.
Package Contents:
- Steiner DBAL-D2 Green Laser Devices w/ IR Pointer and LED IR Illuminator
Specifications for Refurbished, Steiner DBAL-D2 Green Laser Devices w/ IR Pointer and LED IR Illuminator, Black, 9001
| Color | Black |
| Beam Color | Green |
| Finish | Matte |
| Laser Output | 5 mW |
| Wavelength | 525 - 840 nm |
| Battery Type | CR123A |
| Battery Life | 3 hours |
| Operating Temperature | 4 - 65 Celsius |
| Length | 3.4 in |
| Width | 1.6 in |
| Height | 3.9 in |
| Weight | 12.5 oz |
| Fabric/Material | Aircraft Aluminum |
| Condition | Refurbished |
| Condition Quality | Like New |
| Country of Origin | USA |
| Mount Type | Rail |
