Tap Tap to Zoom
Big Savings on Select Meprolight Products
Product Info for Meprolight MCO PRO Reflex Red Dot Sight, 1x, 2/68 MOA Speed Ring, Black, 901142372, 901142372
The Meprolight MCO PRO Reflex Red Dot Sight, 1x, 2/68 MOA Speed Ring, Black, 901142372, 901142372 Color: Black, Fabric/Material: 7075-T6 Aluminum, Magnification: 1 x, Objective Lens Diameter: 0.91 - 1.26 in, Reticle: 68 MOA Ring w/ 2 MOA Dot, Illumination Type: LED, Illumination Color: Red, Brightness Settings: 10, Eye Relief: Infinite, Adjustment Click Value: 0.5 MOA, Red Dot Emitter Type: Enclosed, Parallax: 50 yds, Battery Type: CR2032, Lithium Metal, Battery Life: 25000 hours, Water Resistance Level: IP67, Weight: 5.33 oz, Red Dot Sights-Footprint: Not Applicable, Lens Type: Glass, Dimensions: 2.06x2.28x1.59 in, Gun Rail: MIL-STD 1913, Mount Type: Picatinny. is here at OpticsPlanet with great deals 27% Off! Please also check out more options for Meprolight MCO PRO 1x Reflex Red Dot Sight.
Purchase your new Meprolight MCO PRO Reflex Red Dot Sight, 1x, 2/68 MOA Speed Ring, Black, 901142372, 901142372 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Unlock the ultimate shooting experience with the all new Meprolight MCO PRO.
Meprolight's advanced closed emitter design shields against all elements for peak performance in any environment. It features a user-selectable 3-segmentreticle with 10 Day/2 NV brightness settings allowing you to customize visibility for every scenario. Setting 5 gives you an impressive 25,000plus hours of battery life, complemented by automatic and manual brightness control along with a convenient Shake Awake feature. Plus, the recoil block ensures alignment and zero hold. It is IP67 water/dust proof rated. This durable optic is built for precision.
Features:
Closed emitter design shields against all elements
User selectable 3-segment reticle
10 Day/2 NV brightness settings
Automatic and Manual Brightness Control
Shake Awake
Recoil block for alignment and zero hold
Features of Meprolight MCO PRO 1x Reflex Red Dot Sight
- Closed emitter design shields against all elements
- User selectable 3-segment reticle
- 10 Day/2 NV brightness settings
- Automatic and Manual Brightness Control
- Shake Awake
- Recoil block for alignment and zero hold
Package Contents:
- Meprolight MCO PRO 1x Reflex Red Dot Sight
Specifications for Meprolight MCO PRO Reflex Red Dot Sight, 1x, 2/68 MOA Speed Ring, Black, 901142372, 901142372
| Color | Black |
| Fabric/Material | 7075-T6 Aluminum |
| Magnification | 1 x |
| Objective Lens Diameter | 0.91 - 1.26 in |
| Reticle | 68 MOA Ring w/ 2 MOA Dot |
| Illumination Type | LED |
| Illumination Color | Red |
| Brightness Settings | 10 |
| Eye Relief | Infinite |
| Adjustment Click Value | 0.5 MOA |
| Emitter Type | Enclosed |
| Parallax | 50 yds |
| Battery Type | CR2032, Lithium Metal |
| Battery Life | 25000 hours |
| Water Resistance Level | IP67 |
| Weight | 5.33 oz |
| Red Dot Sights-Footprint | Not Applicable |
| Lens Type | Glass |
| Dimensions | 2.06x2.28x1.59 in |
| Gun Rail | MIL-STD 1913 |
| Mount Type | Picatinny |
Buy Together & Save Even More!
-
Meprolight MCO PRO Reflex Red Dot Sight, 1x, 2/68 MOA Speed Ring, Black, 901142372, 901142372 -
FREE Meprolight Suppressor Rebate Card, REBATE PROMO CARD, REBATE PROMO CARD ($189.99 Value) availability and return policies apply