Tap Tap to Zoom
Product Info for Viridian Weapon Technologies E Series Taurus G2C, G3C, G3 Green Laser, Black, 912-0026
The Viridian Weapon Technologies E Series Taurus G2C, G3C, G3 Green Laser, Black, 912-0026 Color: Black, Beam Color: Green, Finish: Black, Laser Output: 5 mW, Wavelength: 515 - 532 nm, Maximum Range: 100 yds, Attachment Type: Trigger Guard Clamp, Battery Type: 1/3N Lithium, Battery Life: 1 hours, Battery Quantity: 1, Reticle: Laser, Operating Temperature: 0 - 140 Fahrenheit, Weather Resistance: Yes, Water Resistance Level: Water Resistant, Gun Make: Taurus, Gun Model: Taurus G2c, Taurus G2s, Taurus G3, Taurus PT111 G2, Taurus PT111 Millennium G2, Gun Frame Size: Full Size, Length: 2 in, Width: 0.5 in, Height: 1.25 in, Weight: 4 oz, Fabric/Material: High Strength Thermo Molded Polymer, Condition: New, Mount Type: Trigger Guard Mount. is here at OpticsPlanet with great discounts Up to 20% Off! Please also check out more options for Viridian Weapon Technologies E Series Ruger LCPII Green Laser.
Purchase your new Viridian Weapon Technologies E Series Taurus G2C, G3C, G3 Green Laser, Black, 912-0026 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Viridians E-Series line is specifically designed for everyday concealed carry and is available for the top brands and handguns on the market. The E-Series Laser Sights will easily mount to the trigger guard and feature an ambidextrous on/off button with a 5-minute auto shut. Available in model specific red or green laser.
Features:
1. Brings the shooter faster to target
2. Lasers are highly visible to the human eye
3. Low bulk, no drag, no wires
4. Easy installation onto the trigger guard of your pistol (model specific)
5. Laser is activated by the finger of the shooter's hand
6. Ambidextrous activation
7. Uses a single 1/3N battery
8. Easy windage and elevation adjustment
9. Available in multiple combos of lasers colors and housing colors
Features of Viridian Weapon Technologies E Series Ruger LCPII Green Laser
- Easy installation onto the trigger guard of your pistol
- Ambidextrous on/off button with 5 min auto shut off
- Up to 100 yard range in daylight and 2 miles at night
- Constant laser with +60 min battery life
- Easy windage and elevation adjustment
Package Contents:
- Viridian Weapon Technologies E Series Ruger LCPII Green Laser
Specifications for Viridian Weapon Technologies E Series Taurus G2C, G3C, G3 Green Laser, Black, 912-0026
| Color | Black |
| Beam Color | Green |
| Finish | Black |
| Laser Output | 5 mW |
| Wavelength | 515 - 532 nm |
| Maximum Range | 100 yds |
| Attachment Type | Trigger Guard Clamp |
| Battery Type | 1/3N Lithium |
| Battery Life | 1 hours, 1 hours |
| Battery Quantity | 1 |
| Reticle | Laser |
| Operating Temperature | 0 - 140 Fahrenheit |
| Weather Resistance | Yes |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Gun Make | Taurus |
| Gun Model | Taurus G2c, Taurus G2s, Taurus G3, Taurus PT111 G2, Taurus PT111 Millennium G2 |
| Gun Frame Size | Full Size |
| Length | 2 in |
| Width | 0.5 in |
| Height | 1.25 in |
| Weight | 4 oz |
| Fabric/Material | High Strength Thermo Molded Polymer |
| Condition | New |
| Mount Type | Trigger Guard Mount |