Tap Tap to Zoom
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Vortex Razor AMG UH-1 Gen II Holographic Sight with Sure Fit Sight Cover
The Vortex Razor AMG UH-1 Gen II Holographic Sight with Sure Fit Sight Cover Color: Black, Fabric/Material: Aluminum Alloy Chassis, Magnification: 1 x, Objective Lens Diameter: 30 mm, Reticle: 1 MOA EBR-CQB, Illumination Type: Holographic, Illumination Color: Red, Brightness Settings: 15, Eye Relief: Unlimited, Adjustment Type: MOA, Adjustment Click Value: 1/2 MOA, Red Dot Emitter Type: Enclosed, Parallax: Parallax Free, Optical Coating: Fully Multi-Coated, Base/Mount Type: QD Mount, Battery Type: CR123A, Lithium, Battery Quantity: 1, Water Resistance Level: IPX-8, Shockproof: Yes, Fogproof: Yes, Length: 3.6 in, Width: 5 in, Height: 2.7 in, Weight: 11.8 oz, Included Accessories: Sure Fit Sight Cover, Condition: New, Red Dot Sights-Footprint: Not Applicable, Attachment Type: Picatinny, Country of Origin: USA, Mount Type: Picatinny. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices and discounts ! Please also check out more options for Vortex Razor AMG UH-1 Gen II Holographic Sight.
Purchase your new Vortex Razor AMG UH-1 Gen II Holographic Sight with Sure Fit Sight Cover from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features of Vortex Razor AMG UH-1 Gen II Holographic Sight
- Zero Image Distortion. Fast holographic display for fast target acquistion and complex reticle. Optimized for speed in close quarters.
- Night Vision Compatible. Eight night vision settings with dedicated NV button for fast adjustment.
- Low-Glare Matte Black Anodized. Corrosion and wear resistant anodization provides low-glare matte surface and helps camouflage the shooter's position.
- Integrated Quick-Release Mount. Quickly attaches to any Weaver or Picatinny rail.
- ArmorTek. Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Fully Multi-Coated Lenses. Anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide increased light transmission for greater clarity and low-light performance.
- Rear Facing Controls. Easily power up and click through brightness intensity.
- Parallax Free. All red dot and holographic sights will exhibit some small amount of parallax. Matching current industry practice, this small amount would be considered "parallax free" and will make a negligible difference in performance.
- Unlimited Eye Relief. Non-critical eye relief for rapid target acquisition.
- Waterproof. O-ring seals prevent moisture, dust and debris from penetrating for reliable performance in all environments.
- Fogproof. Designed to withstand a wide range of temperatures.
- Shockproof. Rugged construction withstands recoil and impact.
- Single-Piece Chassis. Compact and lightweight.
Package Contents:
- Vortex Razor AMG UH-1 Gen II Holographic Sight
- CR123A Battery
Specifications for Vortex Razor AMG UH-1 Gen II Holographic Sight with Sure Fit Sight Cover
| Color | Black |
| Fabric/Material | Aluminum Alloy Chassis |
| Magnification | 1 x |
| Objective Lens Diameter | 30 mm |
| Reticle | 1 MOA EBR-CQB |
| Illumination Type | Holographic |
| Illumination Color | Red |
| Brightness Settings | 15 |
| Eye Relief | Unlimited |
| Adjustment Type | MOA |
| Adjustment Click Value | 1/2 MOA |
| Emitter Type | Enclosed |
| Parallax | Parallax Free |
| Optical Coating | Fully Multi-Coated |
| Base/Mount Type | QD Mount |
| Battery Type | CR123A, Lithium |
| Battery Quantity | 1 |
| Water Resistance Level | IPX-8 |
| Shockproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Length | 3.6 in |
| Width | 5 in |
| Height | 2.7 in |
| Weight | 11.8 oz |
| Included Accessories | Sure Fit Sight Cover |
| Condition | New |
| Red Dot Sights-Footprint | Not Applicable |
| Attachment Type | Picatinny |
| Country of Origin | USA |
| Mount Type | Picatinny |
