Tap Tap to Zoom
The Bushnell AR Optics Advance Reflex Sight, 1x44mm, 5 MOA, AR750006 Magnification: 1 x, Objective Lens Diameter: 44 mm, Reticle: 5 MOA, Illumination Color: Red, Brightness Settings: 12, Eye Relief: Unlimited, Adjustment Click Value: 1 MOA, Red Dot Emitter Type: Open, Parallax: 50, Optical Coating: Multi-Coated, Battery Type: CR2032, Battery Life: 50,000 hours, Weather Resistance: Fog Resistant, Water Resistance Level: IPX-7, Length: 44 mm, Weight: 62 g, Condition: New, Magnification Type: Fixed, Red Dot Sights-Footprint: Not Applicable, Attachment Type: Picatinny, Weaver, Mount Type: Weaver. is here at OpticsPlanet with fantastic deals 34% Off! Please also check out more options for Bushnell AR Optics Advance Reflex Sight.
Purchase your new Bushnell AR Optics Advance Reflex Sight, 1x44mm, 5 MOA, AR750006 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Advanceis a micro reflex red dot sight small enough to fit on a pistol. It projects a 5-MOA dot through waterproof fogproof and shockproof optics. The compact design is compatible with a large selection of semiautomatic pistols allowing for a quick positive target acquisition. The Advanceis the smallest lightest red dot in the AR Opticsfamily and is ideal for close-quarter scenarios. Weapon shown NOT included.Compatible with both pistols and rifles 5-MOA red dot Waterproof fogproof shockproof Extended battery life Compatible with Glock Mount Plate #1
| Magnification | 1 x |
| Objective Lens Diameter | 44 mm |
| Reticle | 5 MOA |
| Illumination Color | Red |
| Brightness Settings | 12 |
| Eye Relief | Unlimited |
| Adjustment Click Value | 1 MOA |
| Emitter Type | Open |
| Parallax | 50 |
| Optical Coating | Multi-Coated |
| Battery Type | CR2032 |
| Battery Life | 50,000 hours |
| Weather Resistance | Fog Resistant |
| Water Resistance Level | IPX-7 |
| Length | 44 mm |
| Weight | 62 g |
| Condition | New |
| Magnification Type | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint | Not Applicable |
| Attachment Type | Picatinny, Weaver |
| Mount Type | Weaver |