Tap Tap to Zoom
13% OFF Rifle Scopes + 2% Bucks
Product Info for Vortex Crossfire II 2-7x32mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane, Black, Anodized, Non-Illuminated Dead-Hold BDC Reticle, MOA Adjustment, 11.5in, 14.3oz, CF2-31003
The Vortex Crossfire II 2-7x32mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane, Black, Anodized, Non-Illuminated Dead-Hold BDC Reticle, MOA Adjustment, 11.5in, 14.3oz, CF2-31003 Objective Lens Diameter: 32 mm, Magnification: 2 - 7 x, Reticle: Dead-Hold BDC, Tube Diameter: 1 in, Reticle Focal Plane: Second Focal Plane (SFP), Exit Pupil: 4.57 - 16 mm, Illumination Color: None, Finish: Anodized, Field of View, Linear: 12.6 - 42 ft at 100 yds, Eye Relief: 3.9 - 4.7 in, Color: Black, Weight: 14.3 oz, Adjustment Click Value: 1/4 MOA, Length: 11.3 in, Adjustment Type: MOA, Parallax: 100 yds, Illumination Type: Non-Illuminated, Width: 3.5 in, Fabric/Material: Aircraft Grade Aluminum, Adjustment Range: 60 MOA, Height: 1.53 in, Focus Range: 100 yds to infinity, Lens Material: Glass, Optical Coating: Fully Multi-Coated, Water Resistance Level: Waterproof, Shockproof: Yes, Fogproof: Yes, Package Type: Box, Magnification Type: Variable, Condition: New, W/E Travel at 100 Yds: 60/60 MOA, Attachment Type: Riflescope Ring. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices ! Please also check out more options for Vortex Crossfire II 2-7x32mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane.
Purchase your new Vortex Crossfire II 2-7x32mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane, Black, Anodized, Non-Illuminated Dead-Hold BDC Reticle, MOA Adjustment, 11.5in, 14.3oz, CF2-31003 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
High performance meets economical. Clear, tough, and bright, our popular Crossfire II line is built to exceed the performance standards of similarly priced Rifle Scopes. Long eye relief, a fast-focus eyepiece, fully multi-coated lenses, and resettable MOA turrets are hallmarks of the series.
Features/Specifications:
FEATURES:
Fully Multi-Coated
Second Focal Plane Reticle
Tube Size
Single-Piece Tube
Aircraft-Grade Aluminum
Waterproof
Fogproof
Shockproof
Hard Anodized Finish
Capped Reset Turrets
Fast Focus Eyepiece
SPECS:
Magnification 2-7x
Objective Lens Diameter 32 mm
Eye Relief 3.9 inches
Field of View 42-12.6 ft/100 yds
Tube Size 1 inch
Turret Style Capped
Adjustment Graduation 1/4 MOA
Travel Per Rotation 15 MOA
Max Elevation Adjustment 60 MOA
Max Windage Adjustment 60 MOA
Parallax Setting 100 yards
Length 11.3 inches
Weight 14.3 oz
Included Accessories:
Removable lens covers
Lens cloth
Features of Vortex Crossfire II 2-7x32mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane
- Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Fully Multi-Coated.
- Rugged construction withstands recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Crossfire II 2-7x32mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane
- Removable lens covers
- Lens cloth
Specifications for Vortex Crossfire II 2-7x32mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane, Black, Anodized, Non-Illuminated Dead-Hold BDC Reticle, MOA Adjustment, 11.5in, 14.3oz, CF2-31003
| Objective Lens Diameter | 32 mm |
| Magnification | 2 - 7 x |
| Reticle | Dead-Hold BDC |
| Tube Diameter | 1 in |
| Reticle Focal Plane | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil | 4.57 - 16 mm |
| Illumination Color | None |
| Finish | Anodized |
| Field of View, Linear | 12.6 - 42 ft at 100 yds |
| Eye Relief | 3.9 - 4.7 in |
| Color | Black |
| Weight | 14.3 oz |
| Adjustment Click Value | 1/4 MOA |
| Length | 11.3 in |
| Adjustment Type | MOA |
| Parallax | 100 yds |
| Illumination Type | Non-Illuminated |
| Width | 3.5 in |
| Fabric/Material | Aircraft Grade Aluminum |
| Adjustment Range | 60 MOA |
| Height | 1.53 in |
| Focus Range | 100 yds to infinity |
| Lens Material | Glass |
| Optical Coating | Fully Multi-Coated |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Shockproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Package Type | Box |
| Magnification Type | Variable |
| Condition | New |
| W/E Travel at 100 Yds | 60/60 MOA |
| Attachment Type | Riflescope Ring |
