Tap Tap to Zoom
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Vortex Precision Extended Cantilever 34mm mount with 20 MOA cant, Black, Medium, 1.57in, 6.94oz, CM-534-20
The Vortex Precision Extended Cantilever 34mm mount with 20 MOA cant, Black, Medium, 1.57in, 6.94oz, CM-534-20 Height: 40 mm, Fabric/Material: Aluminum, Color: Black, Tube Diameter: 34 mm, Cant: 20 MOA, Length: 6.34 in, Ring Height: 40 mm, Weight: 0.7 oz, Width: 1.33 in, Condition: New, Country of Origin: USA, Diameter: 34 mm, Quantity: 1. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices ! Please also check out more options for Vortex Precision Extended Cantilever Mount.
Purchase your new Vortex Precision Extended Cantilever 34mm mount with 20 MOA cant, Black, Medium, 1.57in, 6.94oz, CM-534-20 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Available in several different sizes with options for 20 MOA cant. These extended cantilevers are designed for mounting scopes with a forward location, providing correct eye relief and head placement.
Included Accessories:
The cantilever ring mount positions the center of the Rifle Scope tube at a height of 1.574 (40mm) from the base.
Weight (per ring) 197 grams (6.94 oz)
Features of Vortex Precision Extended Cantilever Mount:
- Designed for mounting scopes with a forward location, providing correct eye relief and head placement
- Positions the center of the Rifle Scope tube at a height of 1.574in (40mm) from the base
Package Contents:
- Vortex Precision Extended Cantilever Mount
Specifications for Vortex Precision Extended Cantilever 34mm mount with 20 MOA cant, Black, Medium, 1.57in, 6.94oz, CM-534-20
| Height | 40 mm |
| Fabric/Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Tube Diameter | 34 mm |
| Cant | 20 MOA |
| Length | 6.34 in |
| Ring Height | 40 mm |
| Weight | 0.7 oz |
| Width | 1.33 in |
| Condition | New |
| Country of Origin | USA |
| Diameter | 34 mm |
| Quantity | 1 |