Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Product Info for Vortex OPMOD Diamondback Tactical 6-24x50mm FFP 30mm Tube Riflescope, Gray, DBK-10028-OP-GRY
The Vortex OPMOD Diamondback Tactical 6-24x50mm FFP 30mm Tube Riflescope, Gray, DBK-10028-OP-GRY Objective Lens Diameter: 50 mm, Magnification: 6 - 24 x, Reticle: EBR-2C MOA, Tube Diameter: 30 mm, Reticle Focal Plane: First Focal Plane (FFP), Field of View, Linear: 18 - 4.5 ft at 1000 yds, Eye Relief: 3.9 in, Color: Gray, Adjustment Click Value: 1/4 MOA, Parallax: 10 yds to infinity, Water Resistance Level: Waterproof, Shockproof: Yes, Fogproof: Yes, Gun Type: Rifle. is here at OpticsPlanet with great discounts Up to 54% Off! Please also check out more options for Vortex OPMOD Diamondback Tactical 6-24x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP).
Purchase your new Vortex OPMOD Diamondback Tactical 6-24x50mm FFP 30mm Tube Riflescope, Gray, DBK-10028-OP-GRY from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Included Accessories:
Lens Covers
Lens Cloth
Sunshade
Features of Vortex OPMOD Diamondback Tactical 6-24x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP):
- XD⢠Optical System: Premium optical system delivers impressive resolution, edge-to-edge sharpness, greatly reduces chromatic aberration, and guarantees bright, high-contrast images.
- Fully Multi-Coated Lenses: Anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide increased light transmission for greater clarity and low-light performance.
- Nitrogen Gas Purged: Gas purged and O-ring sealed for fogproof and waterproof performance in all conditions.
- Waterproof, Fogproof, ShockproofĀ
Package Contents:
- Vortex OPMOD Diamondback Tactical 6-24x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP)
- Lens Covers
- Lens Cloth
- Sunshade
Specifications for Vortex OPMOD Diamondback Tactical 6-24x50mm FFP 30mm Tube Riflescope, Gray, DBK-10028-OP-GRY
| Objective Lens Diameter | 50 mm |
| Magnification | 6 - 24 x |
| Reticle | EBR-2C MOA |
| Tube Diameter | 30 mm |
| Reticle Focal Plane | First Focal Plane (FFP) |
| Field of View, Linear | 18 - 4.5 ft at 1000 yds |
| Eye Relief | 3.9 in |
| Color | Gray |
| Adjustment Click Value | 1/4 MOA |
| Parallax | 10 yds to infinity |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Shockproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Gun Type | Rifle |