Tap Tap to Zoom
The OPMOD EOTech HWS EXPS2-0 Holographic Reflex Red Dot Sight, Green 68 MOA Ring w/ Single 1 MOA Dot, Tan, EXPS2-0GRNOP Color: Tan, Fabric/Material: Aluminum, Magnification: 1 x, Reticle: Green 68 MOA Ring w/ Single 1 MOA Dot, Illumination Type: Laser Diode, Illumination Color: Green, Brightness Settings: 12, Eye Relief: Unlimited, Adjustment Click Value: 0.5 MOA, Red Dot Emitter Type: Enclosed, Battery Type: CR123, Battery Quantity: 1, Battery Life: 600 continuous hrs at nominal setting 12 at room temp, Length: 3.8 in, Width: 2.3 in, Height: 2.9 in, Weight: 11.2 oz, Condition: New, Red Dot Sights-Footprint: Not Applicable, Attachment Type: Picatinny, Country of Origin: USA, Magnification Type: Fixed, Mount Type: Picatinny, Quantity: 1. is here at OpticsPlanet with competitive prices 19% Off! Please also check out more options for EOTech OPMOD HWS EXPS2 Holographic 1 MOA Green Red Dot Sight.
Purchase your new OPMOD EOTech HWS EXPS2-0 Holographic Reflex Red Dot Sight, Green 68 MOA Ring w/ Single 1 MOA Dot, Tan, EXPS2-0GRNOP from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Single CR123 battery;reticle pattern with Green 68 MOA ring and 1 MOA dot - side buttons-single QD lever
| Color | Tan |
| Fabric/Material | Aluminum |
| Magnification | 1 x |
| Reticle | Green 68 MOA Ring w/ Single 1 MOA Dot |
| Illumination Type | Laser Diode |
| Illumination Color | Green |
| Brightness Settings | 12 |
| Eye Relief | Unlimited |
| Adjustment Click Value | 0.5 MOA |
| Emitter Type | Enclosed |
| Battery Type | CR123 |
| Battery Quantity | 1 |
| Battery Life | 600 continuous hrs at nominal setting 12 at room temp |
| Length | 3.8 in |
| Width | 2.3 in |
| Height | 2.9 in |
| Weight | 11.2 oz |
| Condition | New |
| Red Dot Sights-Footprint | Not Applicable |
| Attachment Type | Picatinny |
| Country of Origin | USA |
| Magnification Type | Fixed |
| Mount Type | Picatinny |
| Quantity | 1 |