Tap Tap to Zoom
Product Info for Holosun HE507COMP Open Reflex Optical Sight, 2 MOA Dot, Green CRS Competition Reticle, Black, HE507COMP-GR
The Holosun HE507COMP Open Reflex Optical Sight, 2 MOA Dot, Green CRS Competition Reticle, Black, HE507COMP-GR Color: Black, Finish: Anodize, Fabric/Material: 7075 T6 Aluminum, Magnification: 1 x, Objective Window Size: 1.1x0.87 in, Reticle: 2 MOA Dot, Illumination Type: LED, Illumination Color: Green, Eye Relief: Unlimited, Adjustment Type: MOA, Adjustment Click Value: 1 MOA, Red Dot Emitter Type: Open, Parallax: Parallax Free, Battery Type: CR1632, Lithium Metal, Battery Quantity: 1, Battery Life: 50000 hours, Operating Temperature: -30 - 60 Celsius, Weather Resistance: Fog Resistant, Waterproof, Water Resistance Level: IP67, Shockproof: Yes, Fogproof: Yes, Length: 2.67 in, Width: 1.96 in, Height: 1.25 in, Weight: 1.7 oz, Condition: New, Magnification Type: Fixed, Red Dot Sights-Footprint: RMR, Housing/Frame Material: 7075 T6 Aluminum, Storage Temperature: -40 - 70 Celsius, Vibration: 5000G. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices and discounts ! Please also check out more options for Holosun HS507COMP 1x1.1x0.87in Reflex Red Dot Sight.
Purchase your new Holosun HE507COMP Open Reflex Optical Sight, 2 MOA Dot, Green CRS Competition Reticle, Black, HE507COMP-GR from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Holosun HE507COMP-GR: HE507COMP Open Reflex Optical Sight, 2 MOA Dot, Green CRS Competition Reticle, Black
Features of Holosun HS507COMP 1x1.1x0.87in Reflex Red Dot Sight:
- Up to 50,000 Hour Battery Life
- Shake AwakeTM Technology with Last Setting Recall
- Enlarged Window for Enhanced Field Of View
- Competition Reticle System (CRS): 2 MOA Dot w/ 8/20/32 MOA Circle - Parallax Free & Unlimited Eye Relief
Package Contents:
- Holosun HS507COMP 1x1.1x0.87in Reflex Red Dot Sight
- T10 L Key
- User Manual
- CR1632 Battery
- Lens Cloth
Specifications for Holosun HE507COMP Open Reflex Optical Sight, 2 MOA Dot, Green CRS Competition Reticle, Black, HE507COMP-GR
| Color | Black |
| Finish | Anodize |
| Fabric/Material | 7075 T6 Aluminum |
| Magnification | 1 x |
| Objective Window Size | 1.1x0.87 in |
| Reticle | 2 MOA Dot |
| Illumination Type | LED |
| Illumination Color | Green |
| Eye Relief | Unlimited |
| Adjustment Type | MOA |
| Adjustment Click Value | 1 MOA |
| Emitter Type | Open |
| Parallax | Parallax Free |
| Battery Type | CR1632, Lithium Metal |
| Battery Quantity | 1 |
| Battery Life | 50000 hours |
| Operating Temperature | -30 - 60 Celsius |
| Weather Resistance | Fog Resistant, Waterproof |
| Water Resistance Level | IP67 |
| Shockproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Length | 2.67 in |
| Width | 1.96 in |
| Height | 1.25 in |
| Weight | 1.7 oz |
| Condition | New |
| Magnification Type | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint | RMR |
| Housing/Frame Material | 7075 T6 Aluminum |
| Storage Temperature | -40 - 70 Celsius |
| Vibration | 5000G |