Tap Tap to Zoom
Product Info for Holosun HE509T X2 Enclosed Reflex Optical Red Dot Sight, 2x 0.66 x 0.9 in, Green LED, Black, HE509T-GR X2
The Holosun HE509T X2 Enclosed Reflex Optical Red Dot Sight, 2x 0.66 x 0.9 in, Green LED, Black, HE509T-GR X2 Color: Black, Finish: CNC Machined, Titanium, Fabric/Material: 7075 Aluminum, Magnification: 1 x, Objective Lens Diameter: 0.66 - 0.9 in, Objective Window Size: 0.66 x 0.9 in, Reticle: 2 MOA Dot, 2 MOA Dot & 32 MOA Circle, 32 MOA Circle, Illumination Type: LED, Illumination Color: Green, Brightness Settings: 10, Eye Relief: Unlimited, Adjustment Type: MOA, Adjustment Click Value: 1 MOA, Red Dot Emitter Type: Enclosed, Parallax: Parallax Free, Optical Coating: Multi-Coated, Battery Type: CR1632, Lithium, Battery Quantity: 1, Battery Life: 50000 hours, Operating Temperature: -30 - 60 Celsius, Water Resistance Level: IP67, Length: 1.61 in, Width: 1.21 in, Height: 1.35 in, Weight: 1.72 oz, Condition: New, Package Type: Box, Quantity: 1, Red Dot Sights-Footprint: Holosun 509T, W/E Travel at 100 Yds: 30 MOA. is here at OpticsPlanet with great discounts ! Please also check out more options for Holosun HE509T 2x 0.66 x 0.9 in Reflex Red Dot Sight.
Purchase your new Holosun HE509T X2 Enclosed Reflex Optical Red Dot Sight, 2x 0.66 x 0.9 in, Green LED, Black, HE509T-GR X2 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The HE509T X2 is an enclosed reflex optical sight designed for pistol applications. Features include a Titanium housing, Holosuns Super LED with up to 50k hours battery life, Multi-Reticle System, Solar Failsafe, and Shake Awake.
The included 509T RMR adapter plate is not compatible with ZEV or Shadow Systems style RMR interfaces.
Features:
CR1632 battery port does not require removal of optic from firearm.
Improved programming that enhances usability.
Addition of Lock Mode: Lock mode locks out the buttons until a deliberate long press unlocks them.
Improved glass clarity.
Auto mode now runs in the background and offers solar power when there is no battery or dead battery.
Up to a 50,000 Hour battery life.
Solar Failsafe.
Multi-Rectical System (MRS): 32 MOA Circle & 2 MOA Dot; 2 MOA Dot; 32 MOA Circle.
Shake Awake Technology.
CNC Milled 7075 Aluminum Housing.
Reticle Brightness: 10 Daylight & 2 Night Vision Compatible Settings.
Included Accessories:
RMR Adapter
T10 L Key
CR1632 Battery
Lens Cloth
User Manual
Features of Holosun HE509T 2x 0.66 x 0.9 in Reflex Red Dot Sight:
- CR1632 battery port does not require removal of optic from firearm.
- Improved programming that enhances usability.
- Addition of Lock Mode: Lock mode locks out the buttons until a deliberate long press unlocks them.
- Improved glass clarity.
- Auto mode now runs in the background and offers solar power when there is no battery or dead battery.
- Up to a 50,000 Hour battery life.
- Solar Failsafe.
- Multi-Rectical System (MRS): 32 MOA Circle & 2 MOA Dot; 2 MOA Dot; 32 MOA Circle.
- Shake Awake Technology.
- CNC Milled 7075 Aluminum Housing.
- Reticle Brightness: 10 Daylight & 2 Night Vision Compatible Settings.
Package Contents:
- Holosun HE509T 2x 0.66 x 0.9 in Reflex Red Dot Sight
- RMR-to-509T Adapter
- T10 L Key
- User Manual
- CR1632 Battery
- Lens Cloth
Specifications for Holosun HE509T X2 Enclosed Reflex Optical Red Dot Sight, 2x 0.66 x 0.9 in, Green LED, Black, HE509T-GR X2
| Color | Black |
| Finish | CNC Machined, Titanium |
| Fabric/Material | 7075 Aluminum |
| Magnification | 1 x |
| Objective Lens Diameter | 0.66 - 0.9 in |
| Objective Window Size | 0.66 x 0.9 in |
| Reticle | 2 MOA Dot, 2 MOA Dot & 32 MOA Circle, 32 MOA Circle |
| Illumination Type | LED |
| Illumination Color | Green |
| Brightness Settings | 10 |
| Eye Relief | Unlimited |
| Adjustment Type | MOA |
| Adjustment Click Value | 1 MOA |
| Emitter Type | Enclosed |
| Parallax | Parallax Free |
| Optical Coating | Multi-Coated |
| Battery Type | CR1632, Lithium |
| Battery Quantity | 1 |
| Battery Life | 50000 hours |
| Operating Temperature | -30 - 60 Celsius |
| Water Resistance Level | IP67 |
| Length | 1.61 in |
| Width | 1.21 in |
| Height | 1.35 in |
| Weight | 1.72 oz |
| Condition | New |
| Package Type | Box |
| Quantity | 1 |
| Red Dot Sights-Footprint | Holosun 509T |
| W/E Travel at 100 Yds | 30 MOA |
Buy Together & Save Even More!
-
Holosun HE509T X2 Enclosed Reflex Optical Red Dot Sight, 2x 0.66 x 0.9 in, Green LED, Black, HE509T-GR X2 -
Save 64% on OpticsPlanet Exclusive Est. 2000 Limited Edition T-Shirt - Men's, Military Green, Large, NL6010-OP25-MG-L