Tap Tap to Zoom
Product Info for Pelican Storm Cases iM2950 Dry Box w/ Wheels, 31.3x20.4x12.2in, Black, Cubed Foam iM2950-00001
The Pelican Storm Cases iM2950 Dry Box w/ Wheels, 31.3x20.4x12.2in, Black, Cubed Foam iM2950-00001 Color: Black, Wheels: Yes, Interior: Cubed Foam, Depth/Thickness: 12.2 in, Length: 31.3 in, Width: 20.4 in, Fabric/Material: Injection Molded HPX High Performance Resin, Pack Volume: 90 liters, Additional Features: Two Double-layered, Soft-grip Handles, Weight: 20.8 lb, Internal Dimensions: 29.00 x 18.00 x 10.50 in. is here at OpticsPlanet with great prices and discounts Up to 18% Off! Please also check out more options for Pelican Storm Cases - iM2950 - w/ wheels - No Foam - Padded Divider - Cubed Foam.
Purchase your new Pelican Storm Cases iM2950 Dry Box w/ Wheels, 31.3x20.4x12.2in, Black, Cubed Foam iM2950-00001 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Five Press & Pull Latches | Three Double-layered, Soft-grip Handles | Two Padlockable Hasps | In-line Wheels | Telescoping Handle | Vortex® Valve | Flush Powerful Hinges | Lightweight Strong HPX® Resin | Watertight | Guaranteed For Life
Features of Pelican Storm Case iM2950 Dry Box:
- Three Double - layered, Soft - grip Handles
- Two Pad lockable Hasps
- Vortex Valve for Storm Case
- Five Press & Pull Latches
- Flush Powerful Hinges
- In -Line Wheels
- Watertight
- Telescoping Handle
- Lightweight Strong HPX Resin
- Guaranteed For Life
Package Contents:
- Pelican Storm Case iM2950
Specifications for Pelican Storm Cases iM2950 Dry Box w/ Wheels, 31.3x20.4x12.2in, Black, Cubed Foam iM2950-00001
| Color | Black |
| Wheels | Yes |
| Interior | Cubed Foam |
| Depth/Thickness | 12.2 in |
| Length | 31.3 in |
| Width | 20.4 in |
| Fabric/Material | Injection Molded HPX High Performance Resin |
| Pack Volume | 90 liters |
| Additional Features | Two Double-layered, Soft-grip Handles |
| Weight | 20.8 lb |
| Internal Dimensions | 29.00 x 18.00 x 10.50 in |