Tap Tap to Zoom
Product Info for USED, Armasight Watchman IR Illuminator, Black, IOIRWATCHMANRE1
The USED, Armasight Watchman IR Illuminator, Black, IOIRWATCHMANRE1 Wavelength: 850 nm, Color: Black, Finish: Type II Hardcoat Anodized, Fabric/Material: 6061-T6 Aluminum, Battery Type: 18650, Operating Temperature: -20 - 60 Celsius, Water Resistance Level: IP67, Length: 5.5 - 6.5 in, Width: 30 mm, Weight: 5.6 oz, Condition: Used, Condition Quality: Good, Reason: Installed/Mounted. is here at OpticsPlanet with great deals ! Please also check out more options for Armasight Watchman IR Illuminator.
Purchase your new USED, Armasight Watchman IR Illuminator, Black, IOIRWATCHMANRE1 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Armasight Watchman IR Illuminator is a must have for anyone in the field using night vision devices. Powered by VCSEL technology, the Watchman IR Illuminator helps positively ID targets and track prey beyond 500 yards. This device features three brightness setting to aid visibility when there is low to no ambient light available and can focus as low as 3 degrees and out to a 14-degree field of view. The Watchman works great as a handheld unit however, if mission dictates you can mount it to your firearm or night vision device via the included 30mm ring. The push button tail cap can be swapped out for the provided tape switch if more tactical application is needed. The body is constructed with aircraft grade aluminum and is built to be shockproof and waterproof level IP67. Since IR illuminations are invisible to the naked eye, a small red light located at the tail cap will light up when the unit is on. If you do accidentally leave the illuminator on you wont have to get a new battery. Simply recharge the 18650 with the included charging cord.
Included Accessories:
30mm Ring
Tape Switch
Rechargeable Battery
Charging Cable
Features of Armasight Watchman IR Illuminator:
- Three Output Levels
- Adjustable Field of View
- Red Light Power-on Indicator
- Optic Mountable
Package Contents:
- Armasight Watchman IR Illuminator
- 30mm Ring
- Tape Switch
- Rechargeable Battery
- Charging Cable
Specifications for USED, Armasight Watchman IR Illuminator, Black, IOIRWATCHMANRE1
| Wavelength | 850 nm |
| Color | Black |
| Finish | Type II Hardcoat Anodized |
| Fabric/Material | 6061-T6 Aluminum |
| Battery Type | 18650 |
| Operating Temperature | -20 - 60 Celsius |
| Water Resistance Level | IP67 |
| Length | 5.5 - 6.5 in |
| Width | 30 mm |
| Weight | 5.6 oz |
| Condition | Used |
| Condition Quality | Good |
| Condition Details | Installed/Mounted |
