Tap Tap to Zoom
The Gunvault Nanovault Portable Handgun Safe w/ Key Lock System, 9.5x6.5x1.75in - NV200 Color: Black, Fabric/Material: 18 Gauge Steel, Lock Type: Key-Lock, Finish: Matte, Fire Resistant: No, Height: 1.75 in, Width: 9.5 in, Depth/Thickness: 6.5 in, Weight: 3 lb, Condition: New, Blade Material: Steel, Interior: 1.25in Memory Foam. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices and discounts 21% Off! Please also check out more options for Gunvault Nanovault NV 200 Hand Gun Safe - 2x6x9, TSA Compatible.
Purchase your new Gunvault Nanovault Portable Handgun Safe w/ Key Lock System, 9.5x6.5x1.75in - NV200 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
GunVault is pleased to introduce NanoVault the compact secure and affordable handgun storage safe solution. Available in two sizes the NanoVault is perfect for home travel or concealed-weapon permit holders. The NanoVault meets TSA airline firearm guidelines and fits discreetly in a bag briefcase desk or under a vehicle seat. The NanoVault features an easy-to-operate key lock system 18-gauge steel construction and 1/2-inch per side thick memory foam interior. Security cable: when the cable is wrapped around any fixed object and slid over the lock receiver inside the security box both the NanoVault and any valuables will be securely attached. SPECIFICATIONS: Exterior Dimensions: 1"H x 6?"W x 9?"D Body Thickness: 18 ga. Weight: 3 lb. FEATURES: Easy to operate Key Lock System 18 Gauge steel construction 1.25" thick memory foam interior Compact size allows storage virtually anywhere Includes a 1500 lb tested security cable
| Color | Black |
| Fabric/Material | 18 Gauge Steel |
| Lock Type | Key-Lock |
| Finish | Matte |
| Fire Resistant | No |
| Height | 1.75 in |
| Width | 9.5 in |
| Depth/Thickness | 6.5 in |
| Weight | 3 lb |
| Condition | New |
| Blade Material | Steel |
| Interior | 1.25in Memory Foam |