Tap Tap to Zoom
Get a $100.00 rebate when you purchase Trijicon RMR Type 2 RM01 LED 1x65mm 3.25 MOA Red Dot Sight before May 31, 2026 and the rebate form is postmarked by May 31, 2026. Download the Rebate Form or see details.
The Trijicon RM01 RMR Type 2 LED 3.25 MOA Red Dot Sight, Flat Dark Earth and TRYBE Defense Pistol Slide, Glock 26, Gen 3/4, RMR Cut, Version 2, FDE Cerakote Color: FDE, Finish: Cerakote, Fabric/Material: Forged Aluminum, Magnification: 1 x, Objective Lens Diameter: 16 mm, Objective Window Size: 0.83 x 0.63 in, Reticle: 3.25 MOA Red Dot, Illumination Type: LED, Illumination Color: Red, Eye Relief: Unlimited, Adjustment Type: MOA, Adjustment Click Value: 1 MOA, Red Dot Emitter Type: Open, Lens Material: Tempered Glass, Optical Coating: True-Color, Multi-Coated Lens, Battery Type: CR2032, Battery Quantity: 1, Battery Life: 2 years standby use, Weather Resistance: Yes, Water Resistance Level: Waterproof, Water Resistant Mark: 66 ft, Shockproof: Yes, Gun Make: Glock, Gun Model: Glock 26 Gen 3, Glock 26 Gen 4, Length: 1.8 in, Width: 1.1 in, Height: 1 in, Weight: 1.2 oz, Included Accessories: TRYBE Defense Pistol Slide, Condition: New, Package Type: Box, Magnification Type: Fixed, Lens Finish: True Color Multi-Coated Lens, Quantity: 1, Red Dot Sights-Footprint: RMR, Housing/Frame Material: Aluminum. is here at OpticsPlanet with competitive prices ! Please also check out more options for Trijicon RMR Type 2 RM01 LED 1x65mm 3.25 MOA Red Dot Sight.
Purchase your new Trijicon RM01 RMR Type 2 LED 3.25 MOA Red Dot Sight, Flat Dark Earth and TRYBE Defense Pistol Slide, Glock 26, Gen 3/4, RMR Cut, Version 2, FDE Cerakote from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Trijicon RM01-C-700624-KIT7: Trijicon RM01 RMR Type 2 LED 3.25 MOA Red Dot Sight, Flat Dark Earth and TRYBE Defense Pistol Slide, Glock 26, Gen 3/4, RMR Cut, Version 2, FDE Cerakote
| Color | FDE |
| Finish | Cerakote |
| Fabric/Material | Forged Aluminum |
| Magnification | 1 x |
| Objective Lens Diameter | 16 mm |
| Objective Window Size | 0.83 x 0.63 in |
| Reticle | 3.25 MOA Red Dot |
| Illumination Type | LED |
| Illumination Color | Red |
| Eye Relief | Unlimited |
| Adjustment Type | MOA |
| Adjustment Click Value | 1 MOA |
| Emitter Type | Open |
| Lens Material | Tempered Glass |
| Optical Coating | True-Color, Multi-Coated Lens |
| Battery Type | CR2032 |
| Battery Quantity | 1 |
| Battery Life | 2 years standby use |
| Weather Resistance | Yes |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Water Resistant Mark | 66 ft |
| Shockproof | Yes |
| Gun Make | Glock |
| Gun Model | Glock 26 Gen 3, Glock 26 Gen 4 |
| Length | 1.8 in |
| Width | 1.1 in |
| Height | 1 in |
| Weight | 1.2 oz |
| Included Accessories | TRYBE Defense Pistol Slide |
| Condition | New |
| Package Type | Box |
| Magnification Type | Fixed |
| Lens Finish | True Color Multi-Coated Lens |
| Quantity | 1 |
| Red Dot Sights-Footprint | RMR |
| Housing/Frame Material | Aluminum |