Tap Tap to Zoom
Product Info for Vortex HD 22x Reticle Spotting Scope Eyepiece, Razor HD 27-60x85mm, MRAD Reticle, Green, 3.1in, 11.5oz, RS-85REM
The Vortex HD 22x Reticle Spotting Scope Eyepiece, Razor HD 27-60x85mm, MRAD Reticle, Green, 3.1in, 11.5oz, RS-85REM Magnification: 22 - 70 x, Condition: New, Field of View, Angle: 2.5 degrees, Diameter: 85 mm, Length: 3.1 in, Weight: 11.5 oz, Eye Relief: 31 mm, Exit Pupil: 3.86 mm, Reticle: Mil Rad, Adjustment Type: Mil Rad, Magnification Type: Variable. is here at OpticsPlanet with fantastic deals ! Please also check out more options for Vortex Razor HD Spotting Scope Eyepiece.
Purchase your new Vortex HD 22x Reticle Spotting Scope Eyepiece, Razor HD 27-60x85mm, MRAD Reticle, Green, 3.1in, 11.5oz, RS-85REM from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Used in conjunction with the latest generation Razor HD 27-60x85mm spotter, range work, calling shots and spotter/shooter communication become seamless. It's essentially like having a ruler in your spotting scope which comes in quite handy. Just like many of our Rifle Scopes, the eyepiece is available in both MOA and MRAD configurations to match the reticle subtension markings and turret graduations in your Rifle Scope. This eyepiece is specifically designed for use with the latest generation 27-60x85mm Razor HD spotting scopes - it is not compatible with the 65mm and 50 mm Razor HD models.
Features/Specifications:
SPECS:
Magnification (65mm) NA
Magnification (85mm) 22X
Linear Field of View (65mm) NA
Linear Field of View (85mm) 130.3 ft/1000 yds
Angular Field of View (65mm) NA
Angular Field of View (85mm) 2.5 degrees
Eye Relief 31 mm
Length 3.1 inches
Weight 11.5 OZ
Included Accessories:
Microfiber cleaning/carry pouch
Lens covers
Package Contents:
- Vortex Razor HD Spotting Scope Eyepiece
- Microfiber cleaning/carry pouch
- Lens covers
Specifications for Vortex HD 22x Reticle Spotting Scope Eyepiece, Razor HD 27-60x85mm, MRAD Reticle, Green, 3.1in, 11.5oz, RS-85REM
| Magnification | 22 - 70 x |
| Condition | New |
| Field of View, Angle | 2.5 degrees |
| Diameter | 85 mm |
| Length | 3.1 in |
| Weight | 11.5 oz |
| Eye Relief | 31 mm |
| Exit Pupil | 3.86 mm |
| Reticle | Mil Rad |
| Adjustment Type | Mil Rad |
| Magnification Type | Variable |