Tap Tap to Zoom
The Vortex Razor HD 27-60x85 Spotting Scope, Straight, 85mm with 22x Reticle Spotting Scope Eyepiece Color: Green, Magnification: 27 - 60 x, Objective Lens Diameter: 85 mm, Eye Relief: 16.7 - 17 mm, Field of View, Linear: 68 - 117 ft at 1000 yds, Field of View, Angle: 1.3 - 2.2 degrees, Optical Coating: XR Fully Multi-Coated, Twilight Factor: 47.9 - 71.4, ED Glass: Yes, Scope Body Type: Straight, Lens Material: Glass, Close Focus: 16.4 ft, Weather Resistance: Fog Resistant, Water Resistance Level: Waterproof, Length: 16.2 in, Weight: 65.6 oz, Finish: ArmorTek, Condition: New, Eyecups Types: Twist-Up, Magnification Type: Variable. is here at OpticsPlanet with fantastic deals ! Please also check out more options for Vortex Razor HD 27-60x85mm Porro Prism Spotting Scopes.
Purchase your new Vortex Razor HD 27-60x85 Spotting Scope, Straight, 85mm with 22x Reticle Spotting Scope Eyepiece from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Vortex RS-85S-KIT2: Vortex Razor HD 27-60x85 Spotting Scope, Straight, 85mm with 22x Reticle Spotting Scope Eyepiece
| Color | Green |
| Magnification | 27 - 60 x |
| Objective Lens Diameter | 85 mm |
| Eye Relief | 16.7 - 17 mm |
| Field of View, Linear | 68 - 117 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle | 1.3 - 2.2 degrees |
| Optical Coating | XR Fully Multi-Coated |
| Twilight Factor | 47.9 - 71.4 |
| ED Glass | Yes |
| Scope Body Type | Straight |
| Lens Material | Glass |
| Close Focus | 16.4 ft |
| Weather Resistance | Fog Resistant |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Length | 16.2 in |
| Weight | 65.6 oz |
| Finish | ArmorTek |
| Condition | New |
| Eyecups Types | Twist-Up |
| Magnification Type | Variable |