Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
Product Info for Vortex Recon 15x50 R/T Tactical Monocular, Multi, Compact, Grey, 8in, 15.2oz, RT155
The Vortex Recon 15x50 R/T Tactical Monocular, Multi, Compact, Grey, 8in, 15.2oz, RT155 Image Stabilizer: No, Color: Multi, Magnification: 15 x, Objective Lens Diameter: 55 mm, Field of View, Linear: 215 ft at 1000 yds, Field of View, Angle: 4.1 degrees, Eye Relief: 16 mm, Weight: 15.2 oz, Condition: New, Condition Quality: Excellent, Reason: Other, Close Focus: 12 ft, Body Only: No, ED Glass: No, Length: 7 in, Magnification Type: Fixed, Twilight Factor: 27.4. is here at OpticsPlanet with competitive prices ! Please also check out more options for Vortex Recon 15x50 R/T Tactical Monocular.
Purchase your new Vortex Recon 15x50 R/T Tactical Monocular, Multi, Compact, Grey, 8in, 15.2oz, RT155 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Recon R/T is an advanced tactical monocular unlike any other in the field. It's the first truly compact, full-featured spotting scope in the Vortex line developed especially for field surveillance and range estimation with MRAD-based subtensions and secondary quick ranging silhouettes. The versatile attachment clip secures the Recon R/T to any belt or strap, so it's ready at a moment's notice.
Features:
HD Optical System. Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness and light transmission.
XR Lens Coatings. Premium anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide superior light transmission for exceptional clarity and low-light performance.
ArmorTek. Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
Argon Gas Purged. Gas purged and O-ring sealed for fogproof and waterproof performance in all conditions.
Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
Phase Correction. Coating on roof prism enhances resolution and contrast.
Waterproof. Designed to withstand harsh weather conditions.
Fogproof. Designed to withstand a wide range of temperatures.
Shockproof. Designed to withstand the highest levels of recoil and impact.
Included Accessories:
Rain/dust hood
Uni-Daptor tripod adapter
Utility clip
Picatinny rail
Flip up objective lens cap
Features of Vortex Recon 15x50 R/T Tactical Monocular
- HD Optical System. Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness and light transmission.
- XR Lens Coatings. Premium anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide superior light transmission for exceptional clarity and low-light performance.
- ArmorTek. Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Argon Gas Purged. Gas purged and O-ring sealed for fogproof and waterproof performance in all conditions.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Phase Correction. Coating on roof prism enhances resolution and contrast.
- Waterproof. Designed to withstand harsh weather conditions.
- Fogproof. Designed to withstand a wide range of temperatures.
- Shockproof. Designed to withstand the highest levels of recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Recon 15x50 R/T Tactical Monocular
- Rain/dust hood
- Uni-Daptor tripod adapter
- Utility clip
- Picatinny rail
- Flip up objective lens cap
Specifications for Vortex Recon 15x50 R/T Tactical Monocular, Multi, Compact, Grey, 8in, 15.2oz, RT155
| Image Stabilizer | No |
| Color | Multi |
| Magnification | 15 x |
| Objective Lens Diameter | 55 mm |
| Field of View, Linear | 215 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle | 4.1 degrees |
| Eye Relief | 16 mm |
| Weight | 15.2 oz |
| Condition | New |
| Condition Quality | Excellent |
| Condition Details | Other |
| Close Focus | 12 ft |
| Body Only | No |
| ED Glass | No |
| Length | 7 in |
| Magnification Type | Fixed |
| Twilight Factor | 27.4 |
