Tap Tap to Zoom
13% OFF Rifle Scopes + 2% Bucks
Product Info for Vortex Razor HD Gen II-E 1-6x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, Hard Anodized, Red VMR-2 MRAD Reticle, Mil Rad Adjustment, Bronze, 10.1in, 21.5oz, RZR-16009
The Vortex Razor HD Gen II-E 1-6x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, Hard Anodized, Red VMR-2 MRAD Reticle, Mil Rad Adjustment, Bronze, 10.1in, 21.5oz, RZR-16009 Objective Lens Diameter: 24 mm, Magnification: 1 - 6 x, Reticle: VMR-2 MRAD, Tube Diameter: 30 mm, Reticle Focal Plane: Second Focal Plane (SFP), Exit Pupil: 4 - 24 mm, Illumination Color: Red, Finish: Hard Anodized, Field of View, Linear: 115.2 - 20.5 ft at 100 yds, Eye Relief: 4 in, Color: Stealth Shadow, Weight: 21.5 oz, Adjustment Click Value: 0.2 Mil Rad, Length: 10.1 in, Adjustment Type: Mil Rad, Parallax: 100 yds, Illumination Type: LED, Battery Type: CR2032, Width: 13 in, Fabric/Material: Aircraft Grade Aluminum, Height: 3.75 in, Focus Range: 100 yds to infinity, Lens Material: Glass, Optical Coating: XR Plus Fully Multi-Coated, Brightness Settings: 11, Battery Life: 150 hours, Weather Resistance: Fog Resistant, Shock Resistant, Waterproof, Water Resistance Level: Waterproof, Shockproof: Yes, Fogproof: Yes, Battery Quantity: 1, Package Type: Box, Magnification Type: Variable, Condition: New, W/E Travel at 100 Yds: 43/43 Mil Rad, Gun Type: Rifle, Attachment Type: Riflescope Ring. is here at OpticsPlanet with fantastic discounts ! Please also check out more options for Vortex Razor HD Gen II-E 1-6x24mm 30mm Tube Second Focal Plane LPVO Rifle Scope.
Purchase your new Vortex Razor HD Gen II-E 1-6x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, Hard Anodized, Red VMR-2 MRAD Reticle, Mil Rad Adjustment, Bronze, 10.1in, 21.5oz, RZR-16009 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
At nearly 1/4 pound lighter than the original Razor HD Gen II 1-6x24, the "E" (Enhanced) model allows for quicker transitions between targets and less arm fatigue during long days on the range. Perfect for the AR platform, the Gen II-E 1-6 is a top-tier optical solution for short to medium range tactical applications. Optically, it delivers the highest level of clarity, resolution, color accuracy, light transmission and edge-to-edge sharpness. True 1x on the low end is complimented by an ultra-forgiving eyebox with generous eye relief for a heads-up-display-like sight picture and a daylight bright illuminated center dot in the reticle for extremely fast target acquisition in close quarters. Ultra-sleek and built like a tank on a 30mm, aircraft-grade aluminum tube, the Razor HD Gen II-E 1-6x24 features ultra-low profile, capped windage and elevation turrets for streamlined performance. Zero-resettable turrets offer 50 MOA (20 MRAD) of adjustment in a single turn, ensuring ample travel.
Features/Specifications:
Features:
APO System
Optically Indexed Lenses
HD Lens Elements
XR Plus Fully Multi-Coated
Plasma Tech
Second Focal Plane Reticle
Illuminated Center Dot
Locking Illumination
Tube Size
Single-Piece Tube
Aircraft-Grade Aluminum
Waterproof
Fogproof
Shockproof
Hard Anondized Finish
ArmorTek
Large Diameter Turrets
Friction Reduction System
Turret Screws
Erector Tube System
Fast-Focus Eyepiece
Locking Side Illumination
Specs:
Magnification 1-6x
Objective Lens Diameter 24 mm
Eye Relief 4 inches
Field of View 115.2-20.5 ft/100 yds
Tube Size 30 mm
Turret Style Low Capped
Adjustment Graduation .2 MRAD
Travel Per Rotation 20 MRAD
Max Elevation Adjustment 43 MRAD
Max Windage Adjustment 43 MRAD
Parallax Setting 100 yards
Length 10.1 inches
Weight 21.5 oz
Included Accessories:
CR2032 battery
Lens cloth
Features of Vortex Razor HD Gen II-E 1-6x24mm 30mm Tube Second Focal Plane Rifle Scope
- Index-matched lenses correct color across the entire visual spectrum.
- Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- recision-machined from aircraft grade aluminum with anti-galling properties for a lighter weight, strong, durable tube. Stainless Steel offset coil spring erector biasing system withstands much higher stresses than traditional flat erector springs.
- Heat-treated, hardened-steel pad floats on the end of the turret screw and interfaces with a hardened steel ring on the erector tube for steel-on-steel contact. Prevents galling or deformation of the erector screw contact point for superior durability and
- XR Plus Fully Multi-Coated
- Optimize image sharpness and brightness from edge to edge.
- Cutting edge coating application process provides unparalleled coating durability and performance
- Rugged construction withstands recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Razor HD Gen II-E 1-6x24mm 30mm Tube Second Focal Plane Rifle Scope
- CR2032 battery
- Lens cloth
Specifications for Vortex Razor HD Gen II-E 1-6x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, Hard Anodized, Red VMR-2 MRAD Reticle, Mil Rad Adjustment, Bronze, 10.1in, 21.5oz, RZR-16009
| Objective Lens Diameter | 24 mm |
| Magnification | 1 - 6 x |
| Reticle | VMR-2 MRAD |
| Tube Diameter | 30 mm |
| Reticle Focal Plane | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil | 4 - 24 mm |
| Illumination Color | Red |
| Finish | Hard Anodized |
| Field of View, Linear | 115.2 - 20.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief | 4 in |
| Color | Stealth Shadow |
| Weight | 21.5 oz |
| Adjustment Click Value | 0.2 Mil Rad |
| Length | 10.1 in |
| Adjustment Type | Mil Rad |
| Parallax | 100 yds |
| Illumination Type | LED |
| Battery Type | CR2032 |
| Width | 13 in |
| Fabric/Material | Aircraft Grade Aluminum |
| Height | 3.75 in |
| Focus Range | 100 yds to infinity |
| Lens Material | Glass |
| Optical Coating | XR Plus Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings | 11 |
| Battery Life | 150 hours |
| Weather Resistance | Fog Resistant, Shock Resistant, Waterproof |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Shockproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Battery Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Magnification Type | Variable |
| Condition | New |
| W/E Travel at 100 Yds | 43/43 Mil Rad |
| Gun Type | Rifle |
| Attachment Type | Riflescope Ring |
Buy Together & Save Even More!
-
Vortex Razor HD Gen II-E 1-6x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, Hard Anodized, Red VMR-2 MRAD Reticle, Mil Rad Adjustment, Bronze, 10.1in, 21.5oz, RZR-16009 -
Save 46% on Vortex Precision QR Cantilever Mount 30mm 2in Offset, Black, Medium, 1.45in, 8.9oz, CM-404
