Tap Tap to Zoom
Product Info for SIG SAUER ROMEO5 Gen 2 1x20mm Reflex Red Dot Sight
The SIG SAUER ROMEO5 Gen 2 1x20mm Reflex Red Dot Sight Color: Flat Dark Earth, Magnification: 1 x, Objective Lens Diameter: 20 mm, Reticle: Red Dot, Illumination Color: Red, Adjustment Click Value: 0.5 MOA, Optical Coating: Fully Multi Coated, Battery Type: CR2032, Battery Life: 40000 hours, Water Resistance Level: IPX-7, Length: 69.7 mm, Height: 61.5 mm, Weight: 5.5 oz, Condition: New, Red Dot Sights-Footprint: Not Applicable. is here at OpticsPlanet with great deals Up to $5.50 Off! Please also check out more options for SIG SAUER ROMEO5 Gen 2 1x20mm Reflex Red Dot Sight.
Purchase your new SIG SAUER ROMEO5 Gen 2 1x20mm Reflex Red Dot Sight from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features of SIG SAUER ROMEO5 Gen 2 1x20mm Reflex Red Dot Sight
- Ruggedized Industrial Design
- I-BEAM Mount for maximizing situational awareness
- 12 Settings (10 Day + 2 NV)
- 40,000 hrs Runtime with CR2032 Battery and MOTAC Motion Activated
- Top Mount Illumination Controls for Ambidextrous Operation
- Dependable IPX7 Waterproof and Fog-Proof Performance
- Parallax-Free Optical Design
Package Contents:
- SIG SAUER ROMEO5 Gen 2 1x20mm Reflex Red Dot Sight
Specifications for SIG SAUER ROMEO5 Gen 2 1x20mm Reflex Red Dot Sight
| Color | Flat Dark Earth |
| Magnification | 1 x |
| Objective Lens Diameter | 20 mm |
| Reticle | Red Dot |
| Illumination Color | Red |
| Adjustment Click Value | 0.5 MOA |
| Optical Coating | Fully Multi Coated |
| Battery Type | CR2032 |
| Battery Life | 40000 hours |
| Water Resistance Level | IPX-7 |
| Length | 69.7 mm |
| Height | 61.5 mm |
| Weight | 5.5 oz |
| Condition | New |
| Red Dot Sights-Footprint | Not Applicable |