Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Product Info for SIG SAUER Tango MSR LPVO Rifle Scope w/1.535 Mount, 1-6x24mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, Illuminated BDC 6 Reticle, Coyote Brown, SOTM61200
The SIG SAUER Tango MSR LPVO Rifle Scope w/1.535 Mount, 1-6x24mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, Illuminated BDC 6 Reticle, Coyote Brown, SOTM61200 Objective Lens Diameter: 24 mm, Magnification: 1 - 6 x, Reticle: MSR BDC6, Tube Diameter: 30 mm, Reticle Focal Plane: Second Focal Plane (SFP), Exit Pupil: 4.5 - 10.5 mm, Illumination Color: Red, Finish: Hardcoat Anodized, Field of View, Linear: 19.6 - 124.8 ft at 100 yds, Eye Relief: 3.74 - 3.93 in, Diopter Adjustment Range: -2.5 - 2.5 dpt, Color: Coyote Brown, Weight: 18.5 oz, Adjustment Click Value: 0.5 MOA, Length: 11 in, Adjustment Type: MOA, Parallax: Fixed, Illumination Type: LED, Battery Type: CR2032, Lithium Metal, Fabric/Material: Aluminum, Adjustment Range: 0.5 MOA, Lens Material: Glass, Optical Coating: Spectracoat, Brightness Settings: 11, Weather Resistance: Yes, Water Resistance Level: IPX-7, Shockproof: Yes, Fogproof: Yes, Battery Quantity: 1, Included Accessories: Standard, Magnification Type: Variable, Condition: New, W/E Travel at 100 Yds: 100 MOA, Gun Type: Rifle, Mount Type: Cantilever Mount. is here at OpticsPlanet with fantastic discounts Up to 52% Off! Please also check out more options for Sig Sauer Tango MSR LPVO 1-6x24mm, 30mm Tube, Rifle Scope, Second Focal Plane.
Purchase your new SIG SAUER Tango MSR LPVO Rifle Scope w/1.535 Mount, 1-6x24mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, Illuminated BDC 6 Reticle, Coyote Brown, SOTM61200 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features:
High Performance 6x optical system with low dispersion glass
Integrated thread in throw leaver for quick magnification changes
Illuminated MSR BDC-6 reticle with 11x brightness levels
Dependable waterproof, shockproof, and fog-proof performance
Included Accessories:
Lay Flat Flip-Back Lens Covers
ALPHA-MSR 1 Piece Aluminum Cantilever Mount
Features of Sig Sauer Tango MSR LPVO 1-6x24mm, 30mm Tube, Rifle Scope, Second Focal Plane
- High Performance 6x optical system with low dispersion glass
- Integrated thread in throw lever for quick magnification changes
- Illuminated MSR BDC-6 reticle with 11x brightness levels
- Dependable waterproof, shockproof, and fog-proof performance
Package Contents:
- Sig Sauer Tango MSR LPVO 1-6x24mm, 30mm Tube, Rifle Scope, Second Focal Plane
Specifications for SIG SAUER Tango MSR LPVO Rifle Scope w/1.535 Mount, 1-6x24mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, Illuminated BDC 6 Reticle, Coyote Brown, SOTM61200
| Objective Lens Diameter | 24 mm |
| Magnification | 1 - 6 x |
| Reticle | MSR BDC6 |
| Tube Diameter | 30 mm |
| Reticle Focal Plane | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil | 4.5 - 10.5 mm |
| Illumination Color | Red |
| Finish | Hardcoat Anodized |
| Field of View, Linear | 19.6 - 124.8 ft at 100 yds |
| Eye Relief | 3.74 - 3.93 in |
| Diopter Adjustment Range | -2.5 - 2.5 dpt |
| Color | Coyote Brown |
| Weight | 18.5 oz |
| Adjustment Click Value | 0.5 MOA |
| Length | 11 in |
| Adjustment Type | MOA |
| Parallax | Fixed |
| Illumination Type | LED |
| Battery Type | CR2032, Lithium Metal |
| Fabric/Material | Aluminum |
| Adjustment Range | 0.5 MOA |
| Lens Material | Glass |
| Optical Coating | Spectracoat |
| Brightness Settings | 11 |
| Weather Resistance | Yes |
| Water Resistance Level | IPX-7 |
| Shockproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Battery Quantity | 1 |
| Included Accessories | Standard |
| Magnification Type | Variable |
| Condition | New |
| W/E Travel at 100 Yds | 100 MOA |
| Gun Type | Rifle |
| Mount Type | Cantilever Mount |