Tap Tap to Zoom
13% OFF AR Parts + 2% Bucks
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Troy Dioptic Apeture DOA Top Mounted Deployable Rear Sight, Black, SSIG-DOA-RFBT-00
The Troy Dioptic Apeture DOA Top Mounted Deployable Rear Sight, Black, SSIG-DOA-RFBT-00 Color: Black, Additional Features: Dual Aperture, Condition: New, Sight Mounting Orientation: Top Mounted, Sight Position: Rear, Gun Make: AR Platform, Front Sight Color: REAR SIGHT ONLY, Rear Sight Color: Black, Front Post Shape: Post, Deployable: Yes, Fabric/Material: Hardened Aircraft Aluminum, Stainless Steel, Front Material: Aluminum, Blade Height: 1.36 in, Rear Blade Height: 1.36 in, Front Blade Height: 1.36, 1.36 in, Illumination Type: Non-Illuminated, Gun Type: Rifle, Included Accessories: Rear Sight, Illumination Color: None, Hand: Ambidextrous, Attachment Type: Picatinny, Country of Origin: USA, Finish: Mil-Spec HardCoat Anodized, Mount Type: Picatinny. is here at OpticsPlanet with fantastic deals 14% Off! Please also check out more options for Troy Dioptic Apeture DOA Top Mounted Deployable Rear Sight.
Purchase your new Troy Dioptic Apeture DOA Top Mounted Deployable Rear Sight, Black, SSIG-DOA-RFBT-00 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
These sights provide lightning fast target acquisition and are manufactured to exceed military specs. The optically engineered apertures center your eyes instantly and effortlessly providing a clearer target picture than with round apertures. The sights feature two settings one for up to 300 meters and a second for up to 500 meters. This versatility makes the DOA ideal for military law enforcement and home defense applications. These advanced sights have been extensively field-tested and like all Troy Industries products are BattleReady.
Features of Troy Rear Di Optic Aperture (DOA) Folding Battle Sight:
- Faster target acquisition with Di-Optic Aperture
- Increases accuracy to 550m
- Quick install, easy adjust
- 0.460" profile when folded
- Protected adjustment wheel
- Dual same plane aperture .50 MOA per click
- Aircraft aluminum 6061 & stainless steel
- Type III hard coat w/ black oxide or Flat Dark Earth finish
Package Contents:
- Troy Rear Di-Optic Aperture (DOA) Folding Battle Sight
Specifications for Troy Dioptic Apeture DOA Top Mounted Deployable Rear Sight, Black, SSIG-DOA-RFBT-00
| Color | Black |
| Additional Features | Dual Aperture |
| Condition | New |
| Sight Mounting Orientation | Top Mounted |
| Sight Position | Rear |
| Gun Make | AR Platform |
| Front Sight Color | REAR SIGHT ONLY |
| Rear Sight Color | Black |
| Front Post Shape | Post |
| Deployable | Yes |
| Fabric/Material | Hardened Aircraft Aluminum, Stainless Steel |
| Front Material | Aluminum |
| Blade Height | 1.36 in |
| Rear Blade Height | 1.36 in |
| Front Blade Height | 1.36 in, 1.36 |
| Illumination Type | Non-Illuminated |
| Gun Type | Rifle |
| Included Accessories | Rear Sight |
| Illumination Color | None |
| Hand | Ambidextrous |
| Attachment Type | Picatinny |
| Country of Origin | USA |
| Finish | Mil-Spec HardCoat Anodized |
| Mount Type | Picatinny |