Tap Tap to Zoom
The USED, Troy Dioptic Apeture DOA Top Mounted Deployable Rear Sight, Black, SSIG-FBS-RDBT-00 Color: Black, Additional Features: Dual Aperture, Increases accuracy out to 550m, Condition: Used, Condition Quality: Excellent, Reason: Inspect And Rebox, Sight Mounting Orientation: Top Mounted, Sight Position: Rear, Gun Model: AR-10, AR-15, M16, M4, Gun Make: AR Platform, Front Sight Color: REAR SIGHT ONLY, Rear Sight Color: Black, Front Post Shape: Post, Deployable: Yes, Fabric/Material: Hardened Aircraft Aluminum, Stainless Steel, Front Material: Aluminum, Blade Height: 1.36 in, Rear Blade Height: 1.36 in, Front Blade Height: 1.36 in, Illumination Type: Non-Illuminated, Gun Type: Rifle, Illumination Color: None, Hand: Ambidextrous, Attachment Type: Picatinny, Country of Origin: USA, Finish: Mil-Spec HardCoat Anodized, Mount Type: Picatinny. is here at OpticsPlanet with great deals Up to $2.21 Off! Please also check out more options for Troy Dioptic Apeture DOA Top Mounted Deployable Iron Sight.
Purchase your new USED, Troy Dioptic Apeture DOA Top Mounted Deployable Rear Sight, Black, SSIG-FBS-RDBT-00 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
| Color | Black |
| Additional Features | Dual Aperture, Increases accuracy out to 550m |
| Condition | Used |
| Condition Quality | Excellent |
| Condition Details | Inspect And Rebox |
| Sight Mounting Orientation | Top Mounted |
| Sight Position | Rear |
| Gun Model | AR-10, AR-15, M4, M16 |
| Gun Make | AR Platform |
| Front Sight Color | REAR SIGHT ONLY |
| Rear Sight Color | Black |
| Front Post Shape | Post |
| Deployable | Yes |
| Fabric/Material | Hardened Aircraft Aluminum, Stainless Steel |
| Front Material | Aluminum |
| Blade Height | 1.36 in |
| Rear Blade Height | 1.36 in |
| Front Blade Height | 1.36 in |
| Illumination Type | Non-Illuminated |
| Gun Type | Rifle |
| Illumination Color | None |
| Hand | Ambidextrous |
| Attachment Type | Picatinny |
| Country of Origin | USA |
| Finish | Mil-Spec HardCoat Anodized |
| Mount Type | Picatinny |