Tap Tap to Zoom
Troy Rear Di-Optic Aperture (DOA) Fixed BattleSight is on sale and available from our online store. We are an Authorized US Distributor for Troy Weapon Accessories.![]()
Advanced design, superior sighting and battle-ready toughness define the Troy Di-Optic Aperture (DOA) Fixed Rear BattleSight. This permanent, rail-mounted alternative to a standard A2 sight allows limitless mounting options on all-length rails with a serrated ramp to eliminate glare. Provides a continuous zero, unflinching durability and peace of mind. These sights provide lightning fast target acquisition and are manufactured to exceed military specs. The optically engineered Di-optic apertures center your eyes instantly and effortlessly providing a clearer target picture than with round apertures.
The sights feature two settings, one for up to 300 meters and a second for up to 550 meters. This versatility makes the DOA ideal for military, law enforcement and home defense applications. These advanced sights have been extensively field-tested and, like all Troy Industries products, are Battle Ready.
Note: Sight is designed to work on same plane rail systems only. Will not work with a railed gasblock that is higher or lower than the receiver.
| Manufacturer: | Troy |
| Color: | Black |
| Additional Features: | Dual Aperture, Increases accuracy out to 550m |
| Sight Mounting Orientation: | Top Mounted |
| Sight Position: | Rear |
| Gun Model: | AR-15, M16, M4, AR-10 |
| Gun Make: | AR Platform |
| Front Sight Color: | REAR SIGHT ONLY |
| Rear Sight Color: | Black |
| Front Post Shape: | Post |
| Deployable: | Yes |
| Fabric/Material: | Hardened Aircraft Aluminum, Stainless Steel |
| Front Material: | Aluminum |
| Blade Height: | 1.36 in |
| Rear Blade Height: | 1.36 in |
| Front Blade Height: | 1.36 in |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Gun Type: | Rifle |
| Illumination Color: | None |
| Hand: | Ambidextrous |
| Mount Type: | Picatinny |
| Finish: | Mil-Spec HardCoat Anodized |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Country of Origin: | USA |