Tap Tap to Zoom
Product Info for DEMO, Trijicon AccuPoint TR-22 2.5-10x56mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Black, Amber Mil-Dot Crosshair w/ Dot Reticle, MOA Adjustment, 200027
The DEMO, Trijicon AccuPoint TR-22 2.5-10x56mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Black, Amber Mil-Dot Crosshair w/ Dot Reticle, MOA Adjustment, 200027 Objective Lens Diameter: 56 mm, Magnification: 2.5 - 10 x, Reticle: Mil-Dot Crosshair w/ Dot, Tube Diameter: 30 mm, Reticle Focal Plane: Second Focal Plane (SFP), Exit Pupil: 5.6 - 16.3 mm, Illumination Color: Amber/Gold, Finish: Matte, Field of View, Linear: 10.1 - 37.6 ft at 100 yds, Field of View, Angle: 7.18 - 1.94 degrees, Eye Relief: 2.8 - 4.1 in, Color: Black, Weight: 22.1 oz, Adjustment Click Value: 1/4 MOA, Length: 13.8 in, 350.52 mm, Adjustment Type: MOA, Parallax: Fixed, Illumination Type: Fiber Optics/Tritium, Width: 2.6 in, 66.04 mm, Fabric/Material: 6061-T6 Aluminum, Adjustment Range: 50 MOA, Height: 2.6 in, 66.04 mm, Lens Material: Glass, Optical Coating: Fully Multi-Coated, Operating Temperature: -20 - 140 Fahrenheit, Water Resistance Level: Waterproof, Water Resistant Mark: 10 ft, Shockproof: Yes, Fogproof: Yes, Package Type: Box, Magnification Type: Variable, Condition: Factory DEMO, Condition Quality: Like New, Reason: Open Box, W/E Travel at 100 Yds: 50/50 MOA, Attachment Type: Riflescope Ring. is here at OpticsPlanet with fantastic deals ! Please also check out more options for Trijicon AccuPoint TR-22 2.5-10x56mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane.
Purchase your new DEMO, Trijicon AccuPoint TR-22 2.5-10x56mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Black, Amber Mil-Dot Crosshair w/ Dot Reticle, MOA Adjustment, 200027 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features of Trijicon AccuPoint TR-22 2.5-10x56mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane:
- EDGE-to-edge clarity is achieved through fully multi-coated, broadband, anti-reflective glass, providing excellent light transmission, true detail and color with zero distortion.
- RANGE-ready construction, tested to Military Standards, features an ultra-lightweight, ruggedized design and anti-scratch glass that withstands the elements.
- ACCURATE shot placement at any distance is ensured by versatile magnifications designed for the range and competition.
- QUICK and easy zeroing is facilitated by crisp, precise, windage/elevation adjusters requiring no tools. Capped adjusters prevent accidental shifts.
- EASY-focus eyepiece features a diopter that accommodates the shooter's individual prescription.
- ULTIMATE user control is provided by a matte finish and easy-grip tactical knurling for responsive adjustments.
- FAST scanning, detection, and engagement are enabled by an extra-wide field of view for maximum situational awareness.
- RAPID target acquisition is facilitated by uncluttered, easy-to-use reticles for fast and accurate shots.
Package Contents:
- Trijicon AccuPoint TR-22 2.5-10x56mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane
- Trijicon Logo Sticker (PR15)
- LENSPEN (TA56)
- Set of Lenscaps
- AccuPoint Manual
- Warranty Card
Specifications for DEMO, Trijicon AccuPoint TR-22 2.5-10x56mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Black, Amber Mil-Dot Crosshair w/ Dot Reticle, MOA Adjustment, 200027
| Objective Lens Diameter | 56 mm |
| Magnification | 2.5 - 10 x |
| Reticle | Mil-Dot Crosshair w/ Dot |
| Tube Diameter | 30 mm |
| Reticle Focal Plane | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil | 5.6 - 16.3 mm |
| Illumination Color | Amber/Gold |
| Finish | Matte |
| Field of View, Linear | 10.1 - 37.6 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle | 7.18 - 1.94 degrees |
| Eye Relief | 2.8 - 4.1 in |
| Color | Black |
| Weight | 22.1 oz |
| Adjustment Click Value | 1/4 MOA |
| Length | 13.8 in, 350.52 mm |
| Adjustment Type | MOA |
| Parallax | Fixed |
| Illumination Type | Fiber Optics/Tritium |
| Width | 2.6 in, 66.04 mm |
| Fabric/Material | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range | 50 MOA |
| Height | 2.6 in, 66.04 mm |
| Lens Material | Glass |
| Optical Coating | Fully Multi-Coated |
| Operating Temperature | -20 - 140 Fahrenheit |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Water Resistant Mark | 10 ft |
| Shockproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Package Type | Box |
| Magnification Type | Variable |
| Condition | Factory DEMO |
| Condition Quality | Like New |
| Condition Details | Open Box |
| W/E Travel at 100 Yds | 50/50 MOA |
| Attachment Type | Riflescope Ring |
Buy Together & Save Even More!
-
DEMO, Trijicon AccuPoint TR-22 2.5-10x56mm Rifle Scope, 30 mm Tube, Second Focal Plane, Black, Amber Mil-Dot Crosshair w/ Dot Reticle, MOA Adjustment, 200027 -
Save 64% on OpticsPlanet Exclusive Est. 2000 Limited Edition T-Shirt - Men's, Military Green, Large, NL6010-OP25-MG-L